Pacienti od Nového roku nebudou platit 100 korun za pobyt v nemocnici

Od 1. ledna pacienti nebudou platit v nemocnicích stokorunu za hospitalizaci. Poplatek zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví ale už vypracovalo novelu zákona. Podle ní bychom si v nemocnicích za pobyt připláceli místo stovky znovu jen 60 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické poplatky

Zdravotnické poplatky | Foto: Tomáš Adamec

Jestli návrh projde zrychleným řízením ve sněmovně, za hospitalizaci by se mělo znovu platit od března. Podle plánů budoucí koalice by se ale poplatky neměly vracet vůbec.

Pro představu: nevybíráním poplatků například pražská nemocnice Na Bulovce přijde o 20 milionů korun, malá nemocnice v Kadani o čtyři a půl milionu. A to v době, kdy si nejen zdravotnická zařízení stěžují na stále vyšší ceny energií a vody, drahý je i nákup zdravotnických pomůcek vzhledem ke kurzu eura. Nemocnice tvrdí, že šetřit už nemají kde.

Vznikající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL plánuje zrušit i třicetikorunové poplatky v lékárnách a ambulancích praktických lékařů a specialistů. Jak uvádí koaliční smlouva, ponechat chce jen devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti.

Zrušení i dalších regulačních poplatků by ale třeba pro kadaňskou nemocnici už znamenalo značný problém, přišli by o víc než 6 a půl milionu.

„Když se regulační poplatky zaváděly, tak nemocnicím byla z úhrady pojišťoven odečtena zhruba dvě procenta s tím, že se vyberou regulační poplatky. Teď když se poplatky ruší, tak ve vyhlášce nejsou ta dvě procenta navíc,“ říká ředitel nemocnice v Kadani Josef Mašek.

Svatopluk Němeček, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě a možná i budoucí ministr zdravotnictví za ČSSD, ale tvrdí, že zdravotnická zařízení dostanou peníze od státu.

„Dá se zhruba spočítat, kolik ty výpadky jsou, to ten systém umí, zdravotní pojišťovny to také umí a dá se pak namodelovat způsob platby, která navýší ty platby za výkony, především tedy za výkony spojené s hospitalizací tak, aby nemocnice na tom nebyly ztrátové,“ vysvětluje Němeček.

Že by si pacienti kvůli rušení poplatků přesouvali termíny plánovaných operací na leden či únor, prý zdravotnická zařízení moc nezaznamenala. S přesunem termínů se setkávali spíš v lázeňských zařízeních, kde se na regulačním poplatku dá ušetřit i několik tisíc.

„Trochu s tím počítáme, že budeme mít možná slabší konec roku a trochu relativně silnější začátek,“ připustil prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Eva Rajlichová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme