Pacienti platí za péči méně peněz ze svého, ukázala aktuální data VZP

Pacienti platí méně za regulační poplatky a za doplatky v lékárnách. I to vyplývá z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za první tři čtvrtletí letošního roku totiž vyplatila takzvané přeplatky 74 tisícům lidí, což je o třetinu méně než za stejné období loni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety, léky

Tablety, léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Přeplatky jsou peníze, které pacient dá ze svého za poplatky a léky nad roční limit. Ten je u dětí a seniorů dva a půl tisíce korun, u ostatních pět tisíc.

Kdo pochybuje, že může dostat od zdravotní pojišťovny zpátky skoro dvacet tisíc korun, mýlí se. To byl totiž letos nejvyšší vrácený přeplatek Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Běžně ale lidé dostávají méně, třeba člověku s nemocným srdcem mohou přijít za léky zhruba dva tisíce korun. Tato pacientka se léčí s vysokým krevním tlakem, cholesterolem a artrózou:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, kolik peněz vrací VZP pacientům na takzvaných přeplatcích

„Já beru tedy jen tři léky, přeplatek jsem dostala zatím jen jednou. To byla taková výjimečná situace. Manžel jich bere ovšem asi osm nebo devět. V tom vyúčtování nejsou ceny, je tam ale datum a název lékárny, kde byl recept vyzvednut,“ popisuje.

Celkem vyplatila největší zdravotní pojišťovna na přeplatcích přes 60 milionů korun. Jedním z důvodů poklesu mohou být takzvané pozitivní lékové listy.

Tak od března pojišťovna doporučuje lékařům nejlevnější medikament bez doplatku. „Dalším důvodem může být změna chování pacientů,“ vysvětluje Oldřich Tichý z VZP. Lidé tedy více šetří.

Lidé si přeplatky kontrolují

Pacienti si mohou vrácení přeplatků zkontrolovat, je to ale dost náročné. Přesto to podle pojišťoven dělá čím dál víc lidí. Je třeba si schovávat všechny účtenky za regulační poplatky i z lékáren. Všechno, co zaplatíme v lékárně, se ale do limitu nepočítá.

„Do ročního limitu se nezapočítává doplatek za celý lék, ale pouze do výše doplatku na nejlevnější existující lék se stejnou účinnou látkou a se stejnou cestou podání. Celý doplatek, a to i za dražší lék, dostane pacient v případě, že lékař na receptu vyznačí, že předepsaný léčivý přípravek nelze zaměňovat,“ říká Ondřej Tichý.

Do limitu se vůbec nepočítají poplatky za pohotovost a pobyt v nemocnici nebo lázních. Pokles ve vyplácení přeplatků hlásilo loni víc pojišťoven. V roce 2012 se totiž začalo platit 30 korun za celý recept, a ne za položku na něm. To výdaje pacientů snížilo.

Lenka Jansová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme