Pacienti s Parkinsonovou chorobou prosili vládu o příspěvek na rehabilitace

Pacienti s Parkinsonovou chorobou se na Úřadě vlády sešli s premiérem Petrem Nečasem z ODS, aby prodiskutovali, co by mohla vláda udělat pro zlepšení jejich situace. Premiérovi předali také červené tulipány, tedy symbol této nevyléčitelné nemoci, kterou po šedesátce trpí asi jeden člověk ze sta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tulipány od společnosti Parkinson dostal i ministr zdravotnictví Leoš Heger

Tulipány od společnosti Parkinson dostal i ministr zdravotnictví Leoš Heger | Zdroj: ČTK

Jana Říčařová ze společenosti Parkinson si postěžovala, že pacienti mají nárok jen na jeden lázeňský pobyt.

„My vlastně potřebujeme být optimističtí, my musíme mít pohodu, takže my bychom potřebovali pomoc vlády hlavně finanční, protože pořádáme rekondice a někteří lidé už na tom nejsou finančně dobře,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová sledovala návštěvu nemocných s Parkinsonovou chorobou na Úřadě vlády

Přála by si také, aby měli lidé o nemoci více informací. „Že to není jednoduchá věc s tím Parkinsonem žít, že jsou okamžiky, kdy je člověk úplně ztuhlý,“ dodala.

Premiér chce prověřit, jak je to v současnosti s dotacemi pro občanská sdružení a organizace, které se o pacienty s Parkinsonovou chorobou starají. „A budeme mít zájem u těchto závažných onemocnění, aby byly tyto požadavky saturovány,“ uvedl.

„Dneska se ukazuje, že kdyby byla včas nasazena například rehabilitace, tak celá řada lidí s fyzickými hendikepy by třeba mohla mít vyšší stupeň soběstačnosti nebo by se dokonce mohli částečně vrátit do nějakého zaměstnání nebo do nějaké pracovní činnosti. Čili investice, které jdou do této oblasti, třeba do té rehabilitace, tak se vlastně společnosti vrátí,“ vysvětlil Nečas.

Také ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 slíbil, že potřebnou rehabilitaci pro nemocné s Parkinsonem podpoří.

Nečas si měl během setkání vyzkoušet také simulátor Parkinsonovy nemoci, ten ale nakonec nefungoval. Jedná se o speciální rukavici, která snižuje hybnost. Ruka se pak roztřese podobně, jak to zažívají nemocní.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme