Pacienti si na nadstandardy ve zdravotnictví zatím příliš nezvykli

Českým pacientům se stále moc nechce připlácet si za nadstandard ve zdravotnictví. Vyplývá to ze šetření Radiožurnálu mezi nemocnicemi v hlavním městě i regionech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Od ledna si mohou pacienti zaplatit lehčí sádru, lepší oční čočky nebo očkování. Udělá to ale jen asi desetina z nich. A zdravotnickým zařízením to moc peněz do rozpočtu nepřinese.

„Už jsme se jednou rozhodla místo sádry koupit ortézu. Stálo to 2,5 tisíce korun. Sádra je těžká, toto bylo o něco lepší. Kdyby to ale šlo znovu, tak bych si vybrala tu lehčí sádru,“ říká pacientka.

Třeba v pražské vinohradské nemocnici si za oční čočku připlatily pouze desítky nemocných. Potvrzuje ředitel Marek Zeman:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem pacientů o hrazený nadstandard zkoumala Lenka Jansová

„U sáder je zájem minimální. Ovšem není to dané nějakou nedostupnou cenou, spíš tím, že umělé sádry jsou jen pro některé typy diagnóz a některé situace, nikoli pro celou dobu léčby. Tak tam je to asi pět procent pacientů. A co se týče vakcín, tam je zájem minimální.“

V regionech se pacientům nechce platit o moc víc. Třeba ve Fakultní nemocnici Olomouc si jich za sádru a čočky připlatilo dohromady na dvě stovky.

Podle ředitele Romana Havlíka z toho žádné peníze zdravotnické zařízení nemá:

„My účtujeme od našeho pacienta pouze rozdíl, který bychom dostali od plátců zdravotní péče za méně finančně náročnou variantu. V zásadě z toho nemáme žádný zisk.“

Přesto by podle ministra zdravotnictví mohly mezi nadstandardy přibýt příští rok další: operace šedého zákalu modernějším laserem, šetrnější probuzení z narkózy a lepší navigace při ortopedických operacích.

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme