Pacienti si připlatí za léky kvůli nižším úhradám pojišťoven

Ode dneška se snižují o sedm procent maximální ceny léků a stejně tak jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Snížení má platit rok. Zdravotní pojišťovny díky tomu ušetří. Pacienti ale v lékárně zaplatí víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Tomáš Adamec

Lékárníci totiž budou v následujících měsících doprodávat staré zásoby - nakoupené ještě za vyšší ceny - ale od pojišťoven už dostanou méně.

Jak vysvětluje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, právě prodleva leden únor a část března znamenala pro pacienty v některých skupinách snížení doplatku.

„V okamžiku, kde se ceny vrátí na úroveň roku 2010, tak se doplatky pro pacienty na přechodnou dobu zvýší právě proto, že v současné době jsou v České republice u distributorů a v lékárnách ceny vyšší,“ dodal.

Jde zhruba o třetinu přípravků. Většinou se nejedná o běžné léky, pro které si chodíme do lékárny s receptem, třeba na vysoký tlak nebo cholesterol. Jde často o medikamenty, které nakupují nemocnice.

Lenka Jansová, pir, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme