Pacienti si připlatí za léky na recept

Od 1. dubna budeme muset v lékárně sáhnout hlouběji do kapsy. Důvodem je nová léková vyhláška, která zvyšuje doplatky za řadu častěji používaných a předepisovaných léků. Ušetřené peníze zdravotní pojišťovny použijí na drahé moderní léky pro těžce nemocné, například u pacientů s rakovinou. Zvýšení doplatků by podle ministerstva zdravotnictví nemělo dělat u každého pacienta víc než 150 korun ročně. Zástupci pacientů o tom ale pochybují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna

lékárna | Foto: Marián Vojtek

Víc to určitě nebude, říká šéf odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Pavel Šroub. "Myslím si, že můžu za tu 150 korunovou hranici dát krk," potvrdil Šroub.

Bude to u řady lidí víc než ta 150 koruna, myslí si ale o nových doplatcích na léky sdružení pacientů. "Zvlášť, když se ten preparát používá dlouhodobě," argumentuje viceprezident Josef Mrázek. Podle Mrázka řada vážně nemocných, pokud musejí brát větší množství léků, nechá v lékárnách na doplatcích rozhodně daleko víc peněz.

Například často užívaný lék na cévy Enelbin má ode dneška doplatek o 60 korun vyšší. Nebo u hodně lékaři předepisovaného léku na prostatu - Fokusinu, u nějž se dosud nedoplácelo nic, nově pacienti za měsíční léčbu doplatí 372 korun.

Lékárníci ale upozorňují, že v prvních dubnových týdnech se mohou doplatky u stejných přípravků v jednotlivých lékárnách často i o stokorunové částky lišit. Důvodem je podle nich schválení nové vyhlášky na poslední chvíli. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že zveřejnit novou lékovou vyhlášku dřív rozhodně nešlo. Její příprava byla totiž velmi obtížná a komplikovaná.

Lékárníci čekají, že výrobci často užívaných léků pod tlakem trhu brzy zlevní, což by dubnové zvýšení doplatků mohlo časem vyrovnat. Svaz pacientů si ale myslí, že farmaceutické firmy s cenami léků dolů nepůjdou, a že tedy doplatky za léky zůstanou vyšší i v dalších měsících.

I nadále by ale v každé skupině léků měl zůstat alespoň jeden, který je pojišťovnou plně hrazený. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba navíc upozorňuje, že i doplatky se u velmi podobných léků mohou výrazně lišit. "Já bych byl velmi rád, kdyby všichni pacienti začali využívat svého práva na to, aby se informovali, zda-li lék stejně účinný není možno mít předepsaný od jiného výrobce a s nižším doplatkem. To je přesně ten typ informace, kterou je jim schopna dát každá lékárna," říká Chudoba.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme