Pacienti si stěžují na nedostatek informací. Lékaři prý nemají čas

Pacienti chtějí dostávat více informací od nemocničních i ambulantních lékařů. Vyplývá to z průzkumu společnosti HealthCare Instutute, která se ptala 150 českých pacientských organizací. Na neinformovanost si prý stěžují asi dvě třetiny organizací, které pacienty zastupují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle Daniela Vavřiny z obecně prospěšné společnosti HealthCare Institute lidé od lékaře často dostanou jen základní informace a další poznatky jim chybí.

„Někdo má chronické onemocnění, potřebuje vědět, jak s daným onemocněním žít. Jsou případy, kdy onemocnění má prognózu čtyři roky, ale třeba také 20 let,“ vysvětluje.

V průzkumu odpovídal za jednu z pacientských organizací, konkrétně za Národní radu osob se zdravotním postižením, předseda Václav Krása. Pacientům radí, aby se nebáli lékařů zeptat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienti chtějí dostávat více informací od nemocničních i ambulantních lékařů. Vyplývá to z průzkumu společnosti HealthCare Instutute

„Lékaři pořád přistupují k pacientům paternalisticky, jako nějaký otec. Myslím, že je důležité, aby se ten vztah vyrovnal, aby se stal partnerským.“

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD přiznává, že lékaři mají na pacienty mnohdy málo času. Informace by tak prý mohly předávat spíše pacientské organizace.

„Pořád nedostávají toho svého hlasu. Takže si myslím, že je právě na ministerstvu zdravotnictví, aby jim umožnilo dostat se do tohoto spolurozhodovacího procesu a vytvořilo jim zázemí a zakotvení,“ navrhuje.

Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů, rozdělil pacienty do několika skupin. Někteří jsou podle něj aktivní a lékařů se ptají – a je potom chyba, když se jim lékař nevěnuje. Další část lidí se prý ale o své onemocnění nezajímá a podrobnosti ani vědět nechce.

Pokud nemají doktoři na pacienty čas, je to podle Sdružení praktických lékařů často kvůli papírování, které jim nařizuje stát.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme