Pacienti si za lepší péči zřejmě budou platit od ledna 2012

Zásadní změna v českém zdravotnictví nastane zřejmě v lednu 2012. Pacienti by si měli začít připlácet za lepší péči. Zatím se pro ně nic nemění. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 potvrdil, že novela, kterou dostane do konce listopadu vláda, je jenom první krok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se toho, že budeme po nutné operaci platit několik set tisíc korun, bát nemusíme. Když projde jeho novela, která je teď v připomínkovém řízení a do konce listopadu bude předložena vládě, teprve pak je třeba vymezit v zákoně, co je konkrétně standardní a nadstandardní zdravotní péče. Co by se mělo v budoucnu platit, vysvětluje Heger na příkladu diabetika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Heger a stínový ministr Rath o plánované změně

„Dva tři roky by si pár lidí připlácela čidla, která budou automaticky reagovat na inzulínovou pumpu a automaticky ten inzulín dávkovat, než se prokáže, že toto stoprocentně funguje,“ uvedl.

Stínový ministr za ČSSD David Rath ale namítá, že se kvůli penězům může zhoršit zdraví pacientů. Nedostali by prý třeba lepší endoprotézu, kterou by jako mladí po úraze nebo po nehodě potřebovali. „Znamenalo by to, že tito lidé nedosáhnou na lepší klouby a musí si je zaplatit sami. Tam se pohybujeme v řádech stovek tisíc,“ myslí si Rath.

Ministr Heger ale říká, že o těchto konkrétních případech se musí ještě diskutovat s lékaři.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme