Pacienti zaplatí ode dneška za den v nemocnici sto korun

Za pobyt v nemocnici si ode dneška připlatíme. Místo šedesáti korun zaplatí pacienti za den v nemocnici stovku. Poplatek zvyšuje novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo zdravotnictví připravuje zastropování regulačních poplatků tak, aby na ně nedoplatili chudší pacienti. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by mělo zvýšení poplatků, společně s tříprocentním růstem plateb od pojišťoven, příští rok finančně pomoci nemocnicím.

„Určitá mírná preference nemocničního segmentu je pro příští rok zdůvodněná nejvyšší zátěží DPH, tak jak bude rozprostřená zátěž po celém zdravotnictví. Je zde požadavek, který jsme slíbili naplnit na nárůst mezd pro příští rok nejen lékařů, ale všech zdravotnických pracovníků,“ řekl Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Asociace nemocnic Václav Volejník a prezident Svazu pacientů Luboš Olejár se věnovali tématu ve Světě o jedné

Pro většinu zdravotnických zařízení ale bude navýšení příjmů tvořit jen zanedbatelnou položku. Například Královéhradecká fakultní nemocnice má roční rozpočet zhruba 5 miliard korun, vyšší poplatky jí přinesou asi 10 milionů. Nemocnice ale očekává výrazně nižší příjmy, říká její ředitel Roman Prymula.

„My dostaneme o 200 až 250 miliónů méně, toto bude kompenzovat jednu pětadvacetinu tohoto výpadku, takže naším cílem nemůže být, že nějakým způsobem zkvalitníme péči nebo přidáme lékařům. Cílem bude, abychom udrželi standart, který tady řádku let byl,“ uvedl ředitel Prymula.

Volejník: Navýšení je nutností, služby se musí zkvalitnit

Místopředseda Asociace nemocnic Václav Volejník spočítal příjmy z navýšení pro jeho rehabilitační ústav téměř 7 milionů korun.

Konkrétní instrukci, jak mají s prostředky naložit, od ministerstva nemají. „Podle dohody by měly mířit především na zlepšení péče jako takové, pro pacienty. Budeme moci obohatit denní rozpis stravy o ovoce a zeleninu, které jsou velmi drahé a zachází se s nimi finančně opatrně,“ zmiňuje Volejník.

„V naší léčebně jsme mluvili o tom, že budeme zčásti redukovat takzvaný příplatek za ubytovací nadstandard – tedy za ledničku na pokoji a podobně. Část peněz věnujeme na dokrytí nákladů na nové přístroje, kterými jsme se vybavili v tomto roce.“

Podle něho je navýšení nutností, aby mohlo zdravotnictví nabídnout pacientům komfort a dobré služby odpovídající dnešní pozitivní konkurenci.

Pacienti pochybují, že dojde ke zkvalitnění

Jako nepřijatelné vidí navýšení poplatku prezident Svazu pacientů Luboš Olejár: „Špatné je už zavedení poplatků v souvislosti s článkem 31 listiny a myslím si, že Ústavní soud se bude muset situací znovu zabývat.“

Stát prý bude nakonec muset řešit sociální potíže dlouhodobě hospitalizovaných pacientů, které obere o většinu příjmu v poplatcích.

„Leží tam totiž nejvíce senioři a lidé po zraněních a ti lidé mají nízké příjmy. Budou se muset obracet na městské úřady a žádat o sociální podporu a podporu na bydlení,“ varuje Olejár.

Podle něho se podmínky pro pacienty v nemocnicích nezlepší, nezlepšily se prý ani po zavedení samotného poplatku. „Když jim pojišťovna nezvýší platbu, někde ji i poníží, pochybuji, že to budou vrážet do ovoce,“ dodává.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší ode dneška také další změny. Ruší se zákaz připlácet si za nadstandardní zdravotní péči. Lékárny už nebudou smět dávat bonus, kterým dosud lákaly pacienty. Tím se má zabránit obcházení výběru regulačních poplatků. Od 1. prosince se také výrazně ztíží změna zdravotní pojišťovny.

Igor Maňour, Lenka Jansová, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme