Pacientům s celiakií se zvýší příspěvek na speciální dietu o pár desítek korun

Lidé, kteří trpí celiakií, musí celý život držet přísnou bezlepkovou dietu, která je v Česku stále velmi drahá. Zatímco jiné evropské státy hojně na potraviny přispívají, v tuzemsku jsou to stále nepatrné částky. Příští rok se dotace zvýší jen o pár desítek korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečivo

Pečivo | Foto: Tomáš Adamec

Malé Andrejce Málkové je 7 let, chodí do druhé třídy a učí se na kytaru. Na první pohled zdravé a usměvavé dítě. Od raného dětství ale musí dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Rodiče na to, že dcera trpí nevyléčitelnou celiakií, přišli až v jejích 3 letech. Od té doby se jim změnil život. Už jenom tím, že si sami musejí péci chleby a pečivo ve vlastní pekárně.

„Tohle chci ukázat, že jsou bezlepkové housky. Cena čtyřech housek je 55 korun. Kilo mouky se pohybuje od 67 do 110 korun,“ popisuje Miroslava Málková trojnásobné až čtyřnásobné ceny bezlepkových potravin. Dotace na ně jsou stále zanedbatelné. Málkovi dostanou od pojišťovny příspěvek asi 1500 korun na celý rok a suroviny na jídlo ve škole si musí kupovat sami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezlepkové dietě natáčela redaktorka Petra Benešová

„Je to finanční zátěž. Jsou rodiny, kde to má třeba víc členů rodiny nebo celé rodiny,“ dodává Miroslava Málková.

Alespoň nějaké zvýšení dotací na bezlepkové potraviny se chystá od začátku příštího roku. O 120 korun měsíčně naroste, podle zákona o pomoci v hmotné nouzi, částka na živobytí pro osoby, které musí dodržovat speciální diety.

Od 1. ledna se tak příspěvek změní z 2680 na 2800 korun. Na celiakii také přispívají některé zdravotní pojišťovny, říká Blanka Rubínová, předsedkyně Sdružení celiaků České republiky a vedoucí pražské poradny pro celiaky:

„Čtyři pojišťovny na bezlepkovou dietu přispívají, jenom jedna z nich přispívá i dospělým, jinak všechny jsou buď do 18 nebo 19 let věku. Pojišťovna VZP přispívá nejvyšší částkou a to je 3600 korun ročně, což je 300 korun měsíčně.“

Až 70 % z ceny dostávají celiaci na Slovensku

I přesto, že na českém trhu je už dostatek bezlepkových potravin, stále jsou dražší než v některých jiných evropských státech. Na Slovensku například dostávají celiaci od pojišťoven příspěvek na potraviny až 70 procent z ceny.

Dotace v Česku jsou podle lékařů a odborníků stále velmi nesystémové a nízké. Včasná diagnostika nemoci také zatím pokulhává. Zlepšit by to mohl cílený screening, které v únoru vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Praktičtí lékaři mají pacienty s příznaky odesílat na speciální testy. To ale podle gastroenterologa Juliuse Špičáka nestačí:

„Aby oni se některému doporučení systematicky věnovali, je třeba vytvořit další motivační předpoklady, například tím, že se vytvoří jakýsi specifický kód, který je hrazen mimo rámec tady toho paušálu.“

Počet celiaků v Česku narůstá. Podle odhadů touto nemocí trpí až 100 tisíc lidí. Zatím je ale diagnostikováno pouze 6000 pacientů.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme