Pád trojské lávky: státní zástupce obžaloval autora Stráského a Semeckého ze správy komunikací

Státní zástupce obžaloval autora trojské lávky Jiřího Stráského a bývalého vedoucího oddělení mostů Technické správy komunikací Antonína Semeckého. Ve čtvrtek o tom informoval server Seznam Zprávy s odkazem na mluvčího pražských žalobců Aleše Cimbalu. Oběma hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti dva až osm let nebo peněžitý trest.

Praha (Aktualizováno: 12:02 20. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pražské Troji se 2. prosince 2017 odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší, zranili se čtyři lidé | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

„V důsledku chyb v projektu a konstrukci lávky došlo k narušení ocelových lan korozí a při špatném vyhodnocení stavu lávky a nevhodně provedených opravách, které nevedly k zvýšení zatížitelnosti, došlo dne 2. prosince 2017 k jejímu zřícení,“ uvedl Cimbala. Věcí se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 7.

Nová lávka v Troji má být hotová příští rok. Ocelová konstrukce bude chráněná proti povodním a korozi

Číst článek

„Jedné obviněné osobě je obžalobou kladeno za vinu, že při vypracování projektu provedla nedostatečné výpočty týkající se zatížení mostu,“ řekl serveru Seznam Zprávy Cimbala. Stráský, který podle dřívějších informací byl stíhán společně se Semeckým, dále neměl zohlednit vedlejší vliv zatížení větrem a teplotou.

„Zároveň bylo v projektu zvoleno takové uložení nosných a předpínacích lan, které pro jejich vzájemný dotyk neumožňovalo obalení po celém jejich povrchu injektážní maltou, tj. dostatečnou ochranu nosného systému,“ doplnil. Podle Cimbaly také systém odvzdušnění neplnil svou funkci.

Obviněný podle obžaloby navíc nevykonával jako projektant řádně autorský dozor, což vedlo k nekvalitnímu provedení prací a nedostatečné ochraně nosné konstrukce lávky před korozí.

„Byť technická norma upravující mosty z předpjatého betonu stanoví, že se u těchto staveb musí provádět stálá kontrola a opravy injektáže, uvedla obviněná osoba v technické zprávě, že vlastní konstrukce údržbu nepotřebuje,“ doplnil Cimbala.

Problém kvůli soli

Druhý z obviněných - Semecký - podle Cimbaly věděl o špatném až havarijním stavu lávky, když měl k dispozici záznamy o 38 prohlídkách a 15 posudků a zkoušek vypracovaných v letech 1995 až 2017, které na nevyhovující stav lávky upozorňovaly. Obviněný nezajistil, aby při údržbě lávky nebyla používána posypová sůl, ačkoli to zakazovala stavební dokumentace.

V Praze je 275 mostů s podobnou konstrukcí jako trojská lávka, odborníci radí mimořádnou prohlídku

Číst článek

Nenechal také posoudit zatížitelnost, i když to pro lávky ve špatném až havarijním stavu předepisují normy. „Obviněná osoba neinicializovala nutné a vhodné opravy či údržbu lávky, ani neprovedla taková opatření, která by omezila přístup chodců,“ doplnil žalobce.

Lávka přes Vltavu se zřítila 2. prosince 2017. Při pádu se zranili čtyři lidé, město každému dalo 50 tisíc korun. Na dalším odškodnění se magistrát domluvil loni v lednu s pojišťovnou, která začala odškodné vyplácet ještě před ukončením policejního vyšetřování.

Magistrát v reakci na pád Trojské lávky začal s rozsáhlou kontrolou pražských mostů, především těch z předpjatého betonu. Kvůli odhaleným závadám byly dočasně uzavřeny Hlávkův nebo Libeňský most. Zatěžovací zkoušky provedli technici také na lanovém mostě u Jižní spojky.

Stavbu nové lávky pro chodce a cyklisty zahájil magistrát loni v listopadu. Dokončena má být do konce letošního října, stát bude 128 milionů korun. Přepravu na místě zajišťuje v současné době přívoz.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme