Padělané jízdenky pražské MHD byly určeny na výkup

V Česku jsou dva odborníci, kteří bezpečně poznají falešné jízdenky. Oba potvrdili, že padělky, které se objevily v Praze, jsou výjimečně kvalitní a musí jich být velké množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravá (vlevo) a falešná jízdenka na pražskou MHD | Foto: Kateřina Křenová

Tyto jízdenky nejspíš vůbec nebyly určeny do běžného prodeje a od začátku je jejich padělatelé chtěli nechat vykoupit Dopravním podnikem.

Soudní znalec z oboru kriminalistika a písmoznalectví Miloslav Musíl zpracovával pro Dopravní podnik již v polovině června znalecký posudek padělků šestadvacetikorunových jízdenek městské hromadné dopravy. Už tehdy upozornil na velmi kvalitní práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zbyňka Zykmunda o padělcích v pražské MHD

Aby byl tento mimořádně kvalitní padělek rentabilní, musí být podle jeho kvalifikovaného odhadu takto padělaných jízdenek minimálně za 26 milionů korun.

Jde už o druhého soudního znalce, který nepřímo zpochybnil verzi Dopravního podniku, že vykoupených padělaných jízdenek je minimum.

Dostat milión padělků přes síť trafik k cestujícím by byla složitá práce. Navíc by se jízdní doklady musely prodávat za jinou hodnotu, než je uvedena na jízdence. Vzniká tak už velký řetězec lidí, což usnadňuje prozrazení.

Pravděpodobnější vysvětlení toho, jak přesně se chtěli padělatelé obohatit, je nasnadě. Už nejméně půl roku před 1. červencem bylo oznámeno, že dojde ke změně tarifu a že se staré lístky budou vykupovat. S tím podle Musila padělatelé počítali a falešné jízdenky vůbec nesměřovali do běžného prodeje.

„Můj názor je ten, že to je celé přichystané na systém toho výkupu, kde se dá navézt větší množství najednou“ shrnuje Miloslav Musil.

UV lampa 'nestačí'

Dopravní podnik dál trvá na tom, že množství jím vykoupených padělaných lístků je nízké.

„Zatím bylo odhaleno padělané jízdné pouze jednou a to šlo o jízdenky za 26 korun. Bylo to přesně 276 kusů v celkové hodnotě 7.176 korun ,“ říká mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

V pátek Dopravní podnik tvrdil, že všechny vrácené jízdenky detailně kontroluje pomocí kontrolní fixy a UV lampy. To ale podle soudního znalce Miloslava Musila nestačí.

„Detekce UV lampou by měla prokázat třeba chybějící vlákna nebo svítící papír nebo špatnou fluorescenci toho středového oranžového proužku, což tady u těchto padělků není,“ vysvětluje Musil.

Mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová tvrdí, že zaměstnanci za přepážkou detailně zkoumají i vodotisk.

Zbyněk Zykmund, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme