Padělatel obrazů ošálil i galerie. Stačil prach z vysavače a temperovky

K tomu, aby zaplavil trh téměř dvěma sty padělaných obrazů, mu stačil malířský stojan, temperové barvy, lak a prach z vysavače. K tomu přidal vymyšlenou legendu a pak už jen vydělával. Policie dopadla 48letého muže z Chomutova, který vsadil na poptávku po regionálních malířích z Valašska a takto prodal nejméně 180 falešných obrazů. Některé mají dokonce nezávislý znalecký posudek a potvrzení o pravosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé z obrazů, které policie zabavila. Padělatel napodoboval díla valašských malířů. 19. 12. 2013 | Zdroj: ČTK

„Nejčastěji je to Karel Hofman, Alois Schneiderka, František Podešva, pak se objevuje dílo Augustina Mervarta, Aloise Kalvody…“

Jedna z moravskoslezských kriminalistek čte dlouhý seznam zneužitých malířů minulého století. Na Valašsku mají někteří cenu zlata, ale třeba v Čechách je zná málokdo, a tak vznikl výdělečný most mezi Chomutovem a opačným koncem republiky.

„Je to rozsáhlý případ, ani jsme nepředpokládali, že to bude až v takovém množství.“ Státní zástupkyně Monika Oborilová nedokáže odhadnout, kolik vymyšlených padělků ještě visí na zdech nic netušících kupců, kteří si myslí, že mají neznámá díla známých umělců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O padělateli obrazů informoval reportér Martin Knitl

„Hodnota těch děl, pokud by to byly originály, ten zásah do autorského díla je v hodnotě asi 11 milionů korun,“ informuje.

Pečlivě vybrané lepicí pásky, iluze olejomalby, staré rámy i plátna z jiných obrazů a dokonalá patina, se kterou pomohl jemný prach ze sáčku ve vysavači.

„My jsme sice počítali, že obrazů bude větší množství, ale až takové nás trochu překvapilo, i když jsme z minulosti na leccos zvyklí,“ dodává kriminalista Marián Ulehla.

Falešný malíř uspěl nejen na internetových aukcích, ale i v galeriích ve Zlíně, Vsetíně nebo Praze. Příběh obrazu dotvořil čistě tržním vysvětlením, proč chce třeba jen desetinu skutečné hodnoty.

Dílo prý koupil v Čechách, kde o valašské mistry zájem není, a tak má ideální zboží pro moravské sběratele. Jestli byli do podvodů zapleteni i znalci, kteří dokazovali originalitu, policie stále zjišťuje.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme