Padělky značkového zboží objevila inspekce i v nákupních centrech

Kontroly České obchodní inspekce ve třetím čtvrtletí vynesly skoro dva miliony korun na pokutách. Kromě jiného přinesly také poznatek, že se padělky značkového zboží objevují i v nákupních centrech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padělky v tržnici

Padělky v tržnici | Foto: Celní ředitelství

Kontroloři zabavili skoro čtyři tisíce padělků v hodnotě téměř sedmi milionů korun. Nejčastěji šlo o textil, elektroniku a obuv.

„Naši inspektoři se s padělky setkávají všude, kde dochází k prodeji zboží. To znamená, že jsou to tržiště, kamenné obchody, butiky, ale i e-shopy, které nabízejí zboží přes internet,“ upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Denis Gaidoš.

Podle Gaidoše primárně nejde o obchodní řetězce, ale spíše o malé butiky v nákupních centrech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před padělky značkového zboží v obchodech varoval ve vysílání Radiožurnálu mluvčí České obchodní inspekce Denis Gaidoš

„Svědčí to o tom, že se prodejci snaží obcházet zákon a chtějí vydělat na tom, že prodají výrobky odporující zákonu o duševním vlastnictví,“ říká Gaidoš.

Pro zákazníka je složité v kamenném obchodě rozpoznat originální výrobek od falzifikátu. Gaidoš radí vycházet ze zkušenosti, z pověsti prodejce.

Zákazník by si podle něj měl navíc udělat na nákup čas a výrobek si pořádně prohlédnout.

„Zákazník má možnost se na webových stránkách výrobců podívat na prvky, které výrobek má mít. Na druhou stranu je potřeba říci, že padělky jsou mnohdy sofistikované a i Česká obchodní inspekce na kontroly často vyráží se znalci z oboru,“ dodává.

Zabavené padělky jsou následně zničeny, případně využity k humanitárním účelům.

Jaroslav Beránek, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme