Padesát záchranářů bojovalo o život amatérského jeskyňáře v Moravském krasu

Drama se šťastným koncem. Tak by se dal nazvat napínavý příběh záchrany amatérského jeskyňáře v Moravském krasu. Jednatřicetiletý muž se s dalšími čtyřmi kolegy vydal na průzkum jeskyně Plániva. Při sestupu se zřítil z provazového žebříku. Záchranáři a hasiči se k němu nemohli kvůli úzkému vstupu do jeskyně několik hodin dostat. Těžce zraněného a podchlazeného speleologa pak vynesli na vrchol srázu a dopravili do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři | Foto: Záchranáři Žatec

"Záchrana trvala téměř pět hodin. Hasiči a záchranáři ze Speleologické záchranné služby pracovali v obtížně přístupném terénu a v poměrně chladném mrazivém počasí. Vchod do jeskyně se nacházel zhruba padesát metrů pod prudkým srázem. K jeskyni se tedy museli záchranáři spouštět po laně. Museli rozšířit šířku profilu vstupní části jeskyně s použitím mikronáloží. Byla to poměrně titěrná práce. Muže našli v hloubce 12 metrů, kde se zřítil z jednoho komínů," říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Amatérský jeskyňář z Karlových Varů, který se zřítil v jeskyni Plániva mezi Ostrovem a Holštejnem na Blanensku, si poranil hlavu a vykloubil rameno. Vzhledem k mrazivému počasí byl muž navíc silně podchlazený. Záchranka ho převezla do nemocnice.

Marie Matúšů, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme