Padl další teplotní rekord

Od pondělka den co den padají teplotní rekordy. Včera v pražském Klementinu meteorologové naměřili skoro 13 stupňů Celsia a i dnes padl rekord. Meteorologové naměřili 14,7 stupně, což je o sedm desetin více než v roce 1957. Zemědělci se však obávají, že pokud přijde prudké ochlazení, zničí to letošní úrodu nejen meruněk, ale i dalších plodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka

řeka | Foto: Jana Balounová

Počasí skoro jarní vládne ve střední Evropě. Od pondělka den co den padají teplotní rekordy. Včera v pražském Klementinu meteorologové naměřili skoro 13 stupňů Celsia a i dnes bylo tepleji než kdy jindy na 2. února. Meteorologové naměřili 14,7 stupně, což je o sedm desetin více než v roce 1957.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marian Sadev o teplotních rekordech

Jak nám řekl Marian Sandev z hydrometeorologického ústavu, pět po sobě jdoucích rekordů není v historii klementinského měření tak časté. Nejdelší souvislé období rekordů v Klementinu naměřili v září 1947. Tento rok je známý jako rok katastrofálního sucha. Tehdy byly překonány rekordy u maximálních teplot devět dní za sebou, od 13. do 21. září. Dnešní rekord - už šestý v pořadí - tak zařadil současné teplé období na druhé místo. Za ním zůstane září 1781, kdy bylo překonáno 5 rekordních teplot za sebou.

Meteorologové však překonávání teplotních rekordů nepřikládají velký význam. Na hodnocení teploty celého měsíce či ročního období prý nemají prudké výkyvy teplot vliv.

Extrémní změny počasí ale negativně ovlivňují přírodu. Zemědělci mají obavy, že nebývalé teplo může ohrozit letošní úroda. Jak konkrétně, to pro Radiožurnál popsal zemědělský odborník inženýr Hrabě: "V tomhle období ty teploty znamenají větší příliv houbových chorob na rostlinách a potom také se začínají probouzet myši, hraboši a ti pochopitelně na těch rostlinách začínají škodit a to je v podstatě v současné době největší nebezpečí, který je na rostlinách, na polních kulturách.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme