Padla víc než polovina teplotních rekordů, v Ostravě naměřili 36,2 stupně

Také v sobotu, ještě před odpoledním příchodem bouřek na území České republiky, padaly teplotní rekordy. Překonány byly na více než polovině stanic, které sledují počasí déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti, fontána, léto, horko, vedlo, voda | Foto: Fotobanka Freeimages

Před pátou hodinou padly rekordy na 79 ze 147 stanic měřících déle než 30 let. Sedm z nich zaznamenalo dokonce nejvyšší červnovou teplotu pro danou stanici. Měsíční rekord přepisovali v Moravskoslezském kraji ve stanicích Ostrava-Poruba, Mošnov, Bohumín-Záblatí, Lučina a Lysá hora a dále ve Zlínském kraji ve Valašském Meziříčí a Vsetíně.

Teploty v sobotu podle meteorologů stoupaly ještě výše než v pátek odpoledne. V noci na neděli by přesto mohla být další tropická noc, kdy teplota neklesne pod 20 stupňů.

Na Jižní Moravě padly rekordy na téměř všech zdejších stanicích. V Brně-Žabovřeskách naměřili 34,7 stupně, padl tak rekord z roku 2005, a to téměř o tři stupně. Rekord se udržel pouze v Ivanovicích na Hané.

Druhý den veder zlomil rekordy na většině stanic, v Mořkově naměřili 35 stupňů

Číst článek

V Českých Budějovicích meteorologové naměřili v sobotu 33,2 stupně Celsia. Tím bylo o jednu desetinu překonáno maximum z roku 1967. Teplotní rekordy padly na dalších pěti jihočeských stanicích.

Ve Zlínském kraji padly rekordy na deseti stanicích. Nejvíce, 35,1 stupně, bylo naměřeno ve Valašském Meziříčí. Na osmi místech byla překonána maxima z roku 1967, ve Štítné nad Vláří - Popově na Zlínsku a v Horní Bečvě na Vsetínsku z roku 2006.

Z devatenácti stanic v Moravskoslezském kraji, které měří teplotu déle než 20 let, byl rekord pro dnešní den překonán na 18 z nich, nepadl pouze v Karlově Studánce na Bruntálsku. Vůbec nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, stanice tam naměřila 36,2 stupně Celsia.

Česko čeká tropický závěr týdne. Zdravotníci hlásí první kolapsy z vedra

Číst článek

Teplo bylo znovu i na horách. Stanice na Lysé hoře měřící 73 let dnes ukázala teplotu 27,6 stupně Celsia. Rekord pro dnešní den byl zatím 25,8 stupně Celsia a byl z roku 2006. Dnešek byl na Lysé hoře i dosud nejteplejším červnovým dnem v historii měření. Podobně jako u stanic v Bohumíně na Karvinsku, Mošnově na Novojičínsku či Lučině na Frýdecko-Místecku.

V Hradci Králové naměřili meteorologové 34,2 stupně Celsia, v Pardubicích bylo 33,7 stupně Celsia. Současné horké počasí potěšilo provozovatele koupališť, na která dorazily tisíce lidí. Například na koupaliště Flošna v Hradci Králové dorazilo dnes přes dva tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme