Padlí vojáci byli povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Letadlo s ostatky doprovodí gripeny

Čeští vojáci, kteří v neděli padli v Afghánistánu, byli povýšeni do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo obrany to v úterý uvedlo na twitteru. Povýšení ministrovi Lubomíru Metnarovi (za ANO) navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Praha (Aktualizováno: 17:57 7. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo se svíčkami a květinami vzniklo u kapličky v Mokrouších na Plzeňsku. Z malé obce pocházel pětadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek, který zahynul při sebevražedném atentátu v Afghánistánu.

Pietní místo se svíčkami a květinami vzniklo u kapličky v Mokrouších na Plzeňsku. Z malé obce pocházel pětadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek, který zahynul při sebevražedném atentátu v Afghánistánu. | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka v úterý večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16.15. Na tiskové konferenci to v úterý řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů.

Smrt českých vojáků natočil dron. Stav dvou Afghánců a Američana je nadále kritický

Číst článek

„Smutečního aktu se zúčastní rodiny padlých vojáků, pan prezident republiky (Miloš Zeman) a nejvyšší ústavní a vládní činitelé,“ řekl Baloun. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili.

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Ceremoniál potrvá asi půl hodiny.

Na smrt se nemůžete připravit, říká hlavní kaplan Armády ČR o padlých českých vojácích

Číst článek

Po vyzvednutí z letadla převeze těla vojáků kolona, kterou doprovodí Hradní stráž a Vojenská policie. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí. Z Vítězného náměstí odveze kolona ostatky padlých do Ústřední vojenské nemocnice.

„Všechny rodiny souhlasily s pohřby s vojenskými poctami,“ uvedl také Baloun. Pohřby se budou konat v místech, která si určí rodiny padlých vojáků.

Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). Povýšeni byli posmrtně do nejvyšší praporčické hodnosti, tedy nejvyšší nedůstojnické hodnosti.

Ministr obrany Lubomír Metnar povýšil na návrh generálporučíka Aleše Opaty Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků.

17:06 – 07. 08. 2018

3 22

K uctění padlých vojáků se ve středu v poledne po celé České republice rozezní sirény, v době přistání letadla na pražské Ruzyni také zvony pražských kostelů, uvedlo pražské arcibiskupství na twitteru. Pietní místa na jejich připomínku byla vytvořena třeba před budovou generálního štábu v Praze nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel jeden ze zemřelých Patrik Štěpánek.

Podle předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity (VFS) generálky Lenky Šmerdové se téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků vzedmula vlna solidarity vojáků i občanů. VFS se proto rozhodl uspořádat mimořádnou sbírku.

Zvony našich chrámů zítra v 16.15 (či dle instrukcí @Ministerstvo obrany) doprovodí návrat vojáků padlých v Afghánistánu do vlasti, účastníci bohoslužeb na ně zároveň vzpomenou při zítřejších přímluvách #armadacr #vojáci

16:13 – 07. 08. 2018

10 58

Příspěvky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

„Úžasné je, že lidé nečekali, jestli s něčím přijdeme,“ řekla Šmerdová k solidaritě lidí. VFS se podle ní už ozvala soukromá společnost, která chce poslat příspěvek, nebo vojáci z různých útvarů, že pošlou na fond větší částky.

Útok na české vojáky nebude mít zásadní vliv na rozhodování o naší účasti na misích, myslí si Bublan

Číst článek

Pokud se někdo podle Šmerdové rozhodne rodinám pomoci i jiným způsobem, iniciativu VFS přivítá. Po úmrtí pětice českých vojáků v Afghánistánu v červenci 2014 se například konal ve prospěch pozůstalých rodin benefiční koncert nebo byla prodávána trička.

VFS vznikl právě po událostech z roku 2014. Vybírá peníze od stálých i jednorázových dárců, z příspěvků pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou. Podporuje podle Šmerdové třeba kvalitu života dětí vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností, nebo pomáhá při zdravotních potížích vojáků.

„Je strašně důležité, že fond může pomoct okamžitě,“ poznamenala Šmerdová. Zdůraznila, že úkolem fondu není suplovat kompenzace vojákům, které plynou ze zákona. Fond například dokáže pomoci v případě, kdy je postižen voják, který má děti s družkou. Ze zákona mají totiž nárok na odškodnění v případě smrti či zranění vojáka jen manželka, děti či jeho rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme