Pohřeb se všemi poctami. S padlým vojákem se naposledy rozloučí v rodných Prachaticích

Voják Tomáš Procházka, který v pondělí padl v Afghánistánu, bude pohřben 7. listopadu v Prachaticích se všemi vojenskými poctami. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Procházka zemřel po střelbě afghánského vojáka, další dva vojáci byli zraněni. Na pomoc rodině padlého mohou lidé přispívat do Nadačního fondu speciálních sil. Dosud se vybralo téměř 300 tisíc korun.

Praha/Prachatice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Procházka, který zahynul 22. října 2018 v Afghánistánu po útoku afghánského vojáka.

Tomáš Procházka, který zahynul 22. října 2018 v Afghánistánu po útoku afghánského vojáka. | Foto: Armáda ČR

Termín a místo konání pohřbu potvrdila také mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. „Rodina žádá o diskrétnost,“ dodala.

Poslední rozloučení bude v pietní síni na prachatickém hřbitově. Průvod městem by jít neměl, řekl prachatický starosta Martin Malý.

Charitativní sbírka pro pozůstalé

Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

„S rodinou jsem se sešel, předal jsem jim kondolenci, vyjádřil upřímnou soustrast. Město vyvěsilo černý prapor. Je to pro nás strašně politováníhodná událost, je to tragédie. Já osobně jsem ho znal. Znám celou rodinu, jeho tatínek mě trénoval na atletiku, jeho bratr se mnou dokonce chodil na základní školu do třídy, znám rodinu velice dobře od mých dětských let,“ popsal Malý.

Procházkovy ostatky přivezl zpět do vlasti vojenský speciál před středeční půlnocí. Smuteční ceremonie se na letištní ploše zúčastnili například prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr Lubomír Metnar nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Procházka u jednotky speciálních sil, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Čestná stráž nese ostatky zastřeleného vojáka Tomáše Procházky, který zemřel 22. října po útoku afghánského vojáka na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Narodil se v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsaly charitativní sbírku. Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Dosud do něj dárci poslali asi 300 tisíc korun, řekl předseda správní rady fondu Vladimír Ganzar. Peníze podle něj přichází od vojáků speciálních sil i od spousty soukromých dárců. V blízké době bude možné pomoci i prostřednictvím dárcovských zpráv DMS.

Zranění vojáci

Společně s Procházkou byli zraněni dva vojáci speciálních sil. Jeden z nich byl ve středu letecky přepraven do ČR, stejně jako zraněný z útoku z minulého týdne. Náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek v pátek řekl, že stav obou je stabilizovaný. Zraněného z tohoto pondělí je podle něj již možné přeložit na lůžko nižšího stupně intenzivní péče, ve čtvrtek ho navštívili příbuzní.

Voják, který utrpěl vážná zranění při výbuchu civilního vozu naplněného výbušninami u obrněného vozidla české armády, zůstává na vyšším stupni intenzivní péče. Podle Jeřábka s lékaři komunikuje, doktoři se nyní snaží předejít riziku vzniku infekce. Zraněnému kvůli poraněnému obratli hrozí ztráta hybnosti končetin.

„Nechci vnášet falešné naděje, ale ten stav není tak jednoznačně negativní. Určité známky zachování čití tam jsou, podle referencí našeho primáře neurologie tam byly určité náznaky hybnosti horních končetin. Což nemusí být rozhodující pro další vývoj,“ řekl. Délku léčení u obou pacientů Jeřábek odhadl řádově na týdny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme