Soud zprostil viny pět obžalovaných z terorismu. Šlo o policejní provokaci, bránila se obhajoba

Pražský městský soud zprostil pětici obžalovaných z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem v pražském Radotíně. Třem lidem hrozilo 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Soud dospěl k názoru, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem. Státní zástupce se proti zprošťujícímu verdiktu odvolal a případ bude řešit vrchní soud.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 11:15 22. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní (zleva) Petr S., Radka P., Alexandra Š. a Katarína Z, kteří údajně plánovali teroristický útok na vlak

Obžalovaní (zleva) Petr S., Radka P., Alexandra Š. a Katarína Z, kteří údajně plánovali teroristický útok na vlak | Foto: ČTK

Státní zástupce vinil dva muže, že se chystali na jaře 2015 zaútočit zápalnými lahvemi na soupravu na trati mezi Prahou a Plzní. Obžalobě čelily také tři ženy. Skupina, údajně navázaná na radikálně levicové kruhy, tvrdí, že je k činu navedli policejní agenti, kteří se mezi ně infiltrovali.

Všichni vinu celou dobu procesu odmítali a tvrdili, že akci vyprovokovali policií nasazení agenti. Podle obžalovaných byli hlavními hybateli událostí, jelikož platili za nákup materiálu na zápalné láhve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci.

„My jsme si naivně mysleli, že v tu chvíli, když vám policie přiveze benzín, flašky a doveze vás na místo a řekne, abychom to udělali, že překročí svou pravomoc. To, o čem mluví obžaloba je, že u nás vznikla myšlenka, a to není pravda. Oni to celý vytvořili. Byl to cílený tah,“ tvrdil při loňském výslechu obžalovaný Petr Sova. O něm se ve spisu píše jako o šéfovi celé akce.

Anarchisté obžalovaní z přípravy útoku na vlak vinu popřeli. Akci prý vymyslela policie

Číst článek

Dalšími obviněnými byli Martin Ignačák a Alexandra Ščambová. Hrozilo jim 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest nad touto hranicí. Další dvě ženy stanuly před soudem kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily. O jedné z nich obžaloba také tvrdila, že společně se Sovou a Ignačákem vyrobili zápalné lahve, které měly sloužit k ochraně squatu Cibulka, kdyby proti němu zasahovala policie.

Kauza souvisí s policejní razií proti extremistům z dubna 2014, kdy se chlubila tím, že zatkla 11 lidí, kteří měli být součástí radikálně levicové organizace Síť revolučních buněk. Soudní jednání začalo loni v srpnu a v pátek padl rozsudek, prozatím však nepravomocný.

„Městský soud v Praze by měl vyhlásit rozsudek nad pěticí obžalovaných. Nad trojicí žen a dvěma muži, kteří jsou obžalováni z přípravy zločinu teroristického útoku, dílem z přečinu nepřekažení trestného činu a dále z přípravy násilí vůči třetí osobě,“ potvrdila Radiožurnálu před přelíčením mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Pro dva muže, které obžaloba považovala za hlavní organizátory, žádal státní zástupce dvanáctileté vězení. Třem ženám, které podle spisu o plánu věděly, pak navrhoval mírnější podmíněné i nepodmíněné tresty.

Stáli za akcí policejní agenti?

Státní zástupce obžaloval pětici extremistů kvůli přípravě útoku na vlak

Číst článek

Skupina plánovala podle obžaloby někdy mezi říjnem až listopadem 2014 zaútočit zápalnými lahvemi na vlak s vojenským materiálem při jeho průjezdu pražským Radotínem. K zapálení nachystali směs benzínu, polystyrenu a rostlinného oleje zahrabanou v demižonech u tunelu v pražské Chuchli. Vše se podle policie odehrálo pod dozorem agentů, kteří se infiltrovali do skupiny.

Obžalovaní s agenty nejprve podle loňské zprávy serveru Novinky.cz mluvili o vylepování plakátů a pak mělo dojít na plánování útoku. Novinářka Saša Uhlová na webu A2larm.cz ale popisuje, že věci, které zaznívají v odposleších, kde se má plánovat údajný teroristický útok, jsou ve skutečnosti zkouškou skupiny, zda jsou odposloucháváni a jestli není někdo ze skupiny napojený na policii.

To měli anarchisti testovat právě tím způsobem, že se spolu bavili o plánování nějakého smyšleného útoku a pak sledovali, jestli se na místě objeví policisté. To by znamenalo, že se informace ze skupiny nějakým způsobem dostávaly ven.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme