Společné hodnoty i tlak na unii. Hřib podepsal smlouvu s dalšími hlavními městy visegrádské čtyřky

Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava podepsaly společné prohlášení, ve kterém se hlásí k hodnotám humanismu a vymezují základní výzvy, kterým velká města v regionu čelí. Pakt svobodných měst má prohloubit vzájemnou spolupráci, a to i v otázce praktických řešení například bytové krize. „Je to možnost, jak smluvně podchytit už existující vztahy a dát spolupráci nový impulz,“ řekl pro iROZHLAS.cz primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Svoboda, rovnost, právní stát nebo populismus a klimatická a bytová krize. Podle prohlášení vedení hlavních měst států visegrádské čtyřky jsou právě toto mimo jiné hlavní témata, kterým se je třeba ve střední Evropě věnovat.

„Pakt svobodných měst má tři aspekty. Jednak je to deklarace společných hodnot – spojuje nás nejen geografická poloha, ale také historie. Druhý aspekt je na úrovni praktických záležitostí. Města se potýkají s podobnými problémy, proto předpokládáme, že můžeme sdílet řešení, která se jinde osvědčila. Poslední aspekt je záměr společnými silami přesvědčovat Evropskou unii, aby byl kladen důraz na přímé financování městských regionů,“ řekl pro iROZHLAS.cz pražský primátor Hřib.

Pact of Central European capital cities signed in Budapest today in opposition to their illiberal governments.

Perhaps some future food for thought for London?

14:30 – 16. 12. 2019

70 191

V posledním jmenovaném aspektu jde podle Hřiba třeba o problematiku střetu zájmů, která je v Česku spojována hlavně s osobou premiéra Andreje Babiše (ANO). „Ukazuje se, že čerpání evropských fondů může být ovlivňováno i jinými faktory než ryze potřebností.“

Vznik listiny podle Hřiba inicioval maďarský starosta Gergely Karácsony. Maďarsko společně s Polskem patří mezi státy, které jsou nejčastěji zmiňovány v souvislosti s nástupem autoritářských režimů ve střední Evropě.

„Platí to pro všechny. Je pravda, že v některých případech je situace v Polsku nebo v Maďarsku podstatně horší než v České republice. V něčem jsme ale napřed my, třeba ve střetu zájmů pana premiéra Babiše. Každá strana pochopitelně akcentuje něco trochu jiného,“ řekl Hřib k tomu, zda prohlášení slouží také jako vymezení se vůči jednotlivým vládám.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme