Palác Blaník změnil majitele. V obchodu se objevilo jméno lobbisty Janouška

V Praze se nedávno odehrál miliardový obchod s nemovitostmi, v jehož pozadí stál podle informací Radiožurnálu také podnikatel a lobbista Roman Janoušek. Obchod měl podle tří zdrojů spolufinancovat. Konkrétně jde o pražský Palác Blaník (přejmenovaný na Fénix) na Václavském náměstí a také karlínský Hotel Čechie. Většinové podíly ve firmách, které nemovitosti dosud vlastnily, přešly do rukou nového majitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

Lobbista Janoušek, který má od konce února ze zdravotních důvodů přerušen pobyt ve vězení, se tak nepřímo zřejmě vrací na své oblíbené místo. Právě v Paláci Blaník totiž začínal svoji kariéru. Léta tu měl pronajaté kanceláře, tady se seznámil s exprimátorem Pavlem Bémem a s nadsázkou se pak spekulovalo, že mu z Blaníku pomáhal řídit Prahu. Ostatně to bylo i inspirací k satirickému pořadu webu Stream.cz Kancelář Blaník virtuálního lobbisty Tondy Blaníka.

Smlouva o prodeji zhruba 80 procent akcií dvou firem, které uvedené nemovitosti vlastní, byla uzavřena v polovině července a oficiálně v ní Janouška dohledat nelze. Kupcem se totiž stala neznámá firma Gilraen and Co. V jejím vedení jsou dva lidé – Norbert Ostrčil, dlouholetý advokát podnikatele Tomáše Pitra, a Gabriela Lachoutová, bankéřka z finanční skupiny J&T.

Roman Janoušek je kontroverzní český podnikatel a lobbista. Na jaře 2012 srazil opilý Janoušek v Praze řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi. Z místa následně ujel. Soud ho poslal na 4,5 roku do vězení. Lobbista navíc nesmí dalších sedm let usednout za volant. Janoušek ale v současnosti ve věznici není, soud mu ze zdravotních důvodů na půl roku trest přerušil.

Ostrčil, v jehož kanceláři má také firma sídlo, pouze řekl, že majitelem je velká investiční skupina. Lachoutová nejprve nechtěla o akcionáři mluvit, později pak zaslala Radiožurnálu toto vyjádření: „Majiteli jsou struktury blízké vlastníkům skupiny J&T.“

Co to znamená, už neupřesnila. Janoušek měl nicméně s majiteli J&T blízké vztahy, mluvilo se také o tom, že byl velkým klientem jejich banky.

Fakt, že Janoušek má v nemovitostech nově dokonce podíl, potvrdil minoritní pětinový akcionář vlastnických firem Luděk Vinš. Na dotaz reportéra Radiožurnálu, zda je nyní Janoušek spolumajitel, Vinš odpověděl: „Ano, je to tak.“

(Ne)kamarádi

Obchod je zajímavý ještě kvůli dalšímu detailu: dohodě, že kolem paláce a hotelu skončí všechny spory. Původní vlastníci se totiž léta o majetek soudili a zaměstnávali i policii. V posledním roce dokonce i elitní protimafiánský útvar.

Hlavní role sporu obsadili Josef Buzek a už zmíněný Luděk Vinš. Znali se již z 80. let, kdy pracovali ve firmě Strojexport. Po revoluci část podniku koupili, přibrali ještě další dva společníky z Brna a dokoupili i sídlo Strojexportu, Palác Blaník. Později pak přibyl karlínský Hotel Čechie. Hlavně Josef Buzek a Luděk Vinš, jak již bylo naznačeno, se znali dlouho a důvěřovali si. Akcie společných firem ovládajících nemovitosti v hodnotě přes dvě miliardy korun dokonce měli ve společném sejfu.

Jenže idylka skončila, když před více než deseti lety ovládl firmu na jedné z valných hromad Luděk Vinš. Podle Buzka se tak stalo poté, co jemu a dalším dvěma společníkům ze sejfu v bance jednu z emisí akcií ukradl.

„Byli jsme přátelé, já jsem mu absolutně věřil a pak se stalo tohle. Já jsem se ho ptal, kde ty akcie jsou. On mi řekl, že je ukradl,“ vzpomíná dnes již penzista Buzek. Vinš to odmítl, a tak se rozběhl dlouhý a komplikovaný spor. Akcionáře, kteří se cítili okradeni, zastupuje právník Viktor Bradáč. Kolem roku 2010 podal první žaloby, celkem se rozjely desítky soudních pří. Podezřením z podvodu se zabývá i policie.

V minulém roce se ale se spor začal vyjasňovat. „V zásadních sporech nám soud vyhověl. Konstatoval, že pan Vinš používá neplatné akcie a není jediným akcionářem,“ říká Bradáč.

Pitr na scéně

Luděk Vinš se tak podle všeho dostává do svízelné situace. A právě v té chvíli se rozehrává zápletka, která by nezapadla ani ve špionážním thrilleru. V mezidobí se totiž s údajně okradenými akcionáři spojil drobný, šlachovitý muž s překotnou mluvou - Tomáš Pitr. Zajímal se o nemovitosti s tím, že by mohl pomoci vyřešit letité spory.

„Ano, Pitr za mnou byl. Poslal jsem ho za panem Bradáčem, který má plné moci nás zastupovat,“ potvrzuje informace Radiožurnálu Josef Buzek. O ničem konkrétním s ním tedy prý nejednal.

Tomáš Pitr byl v roce 2006 odsouzen na pět let za daňové úniky spáchané v polovině 90. let. Následně utekl do zahraničí. V létě 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a o dva roky později ho kriminalisté přivezli do Česka. Soud mu v roce 2013 uložil čtyři roky vězení a zároveň mu na pět let zakázal působit ve statutárních orgánech firem. Pitr si odseděl více než polovinu. V roce 2009 také soud řešil obchody s akciemi potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Pitr byl nakonec odsouzen na tři roky a později podmíněně propuštěn.

Pitr v minulosti spolupracoval se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem, pak žil několik let na útěku před českou policií, aby nakonec stejně skončil ve vězení. Stále má soudní zákaz figurovat v orgánech společností, o to zdatnějším se stal zákulisním hráčem. Důvodů, proč se zajímal o Palác Blaník a Hotel Čechie, může být hned několik. Přátelí se s Romanem Janouškem, který má pro Blaník slabost, sám má pak zájem o Hotel Čechie. Ten totiž vlastní ještě z dávné historie značnou část pozemků na golfovém hřišti Karlštejn, za jehož majitele je Pitr považován. Koupě hotelu by tak vyřešila tyto nevypořádané vztahy.

Kauza diktafon

K tomu, aby plán mohl fungovat, měl Pitr zřejmě dva základní předpoklady: dobré informace a znalosti lidí s problematickou minulostí. Domluvil se totiž s Vlastimilem Spěvákem, nepsaným šéfem českého polosvěta, a jeho rivalem Baškimem Kjazimim alias Bojanem. Ten je zase nekorunovanou hlavou albánského podsvětí. Jeho vybavil diktafonem, platil mu jeho černý mercedes na leasing a měsíční apanáž.

„Nákup diktafonu popírám, je ale pravdou, že nějaký obnos jsem mu dal,“ přiznává trochu neochotně Pitr. „Jejich úkolem bylo mi předávat informace o plánech protistrany,“ vysvětluje dále Pitr. Bojan i Spěvák se s Luďkem Vinšem opravdu sešli a bavili se s ním o jeho problémech. Řešení svízelné situace by pomohlo, kdyby se jim podařilo odstranit advokáta Viktora Bradáče a hlavně soudem dosazeného správce, shodli se.

„Nevím, odkud máte informace, ale nějak tak to bylo,“ přiznal neochotně Spěvák spolupráci s Tomášem Pitrem. Bojan je v této chvíli ve vazbě za jinou trestní kauzu. Ze schůzky Spěvák – Vinš – Bojan nakonec vznikne nahrávka, kterou Bojan předá právě Pitrovi.

Nahrávka pro Pitra

„Dostaly se mi do ruky nahrávky a já jsem usoudil , že jsou rizikové pro všechny kolem, a tak jsem šel na policii,“ popisuje Tomáš Pitr další vývoj příběhu.

Na policii opravdu šel. Domluvil se s detektivem ÚOOZ, kterého zná, a nahrávky mu 9. listopadu minulého roku Na Perštýně v Praze předal. Zároveň mu domluvil dva další svědky. Oba bossové polosvěta poslušně, hned druhý den - tedy 10. listopadu - přišli na policii a shodně vypověděli, že si u nich chtěl Luděk Vinš objednat vraždu.

'Zlomit ruce, nohy nebo ho udělat na vozíčku?' V podsvětí se domlouvalo zmrzačení nepohodlného právníka

Číst článek

A policie konala. Dokonce připravila takzvaný „předstíraný převod“. Vzhledem k tomu, že Vinš sháněl na údajnou vraždu peníze, aby je mohl jednomu z bossů předat, uvolnila policie 3 miliony. V té chvíli vše vypadalo, že dny Luďka Vinše na svobodě jsou sečteny. O vraždě opravdu jednal a svědků je dost. Jenže právě tehdy rozehrál Pitr poslední kolo své hry.

Za Vinšem přichází v dobrém jeho známý, fotbalový boss Jaroslav Starka, a dává mu návrh, který se neodmítá. „Podívej, ty jsi v minulosti okradl své společníky, kteří jsou staří. A teď přišla jiná skupina mladá a bohatá a okrade tebe. Vyber si, buď se s nimi nějak dohodneš, nebo půjdeš prostě do vězení.“ řekl podle zdroje Radiožurnálu Starka. „Ano, nevím, jestli přesně těmito slovy, ale obsah je správně,“ přikyvuje Vinš, který dlouho neváhal a domluvil se.

Policie podezření z přípravy vraždy nakonec letos koncem jara odložila. Důvod? Z části se mohlo jednat o provokaci. Policie se ke svému postupu odmítla vyjádřit. „Městské státní zastupitelství věc dozorovalo a v tuto chvíli je pravomocně skončena. Dohled vykonalo i Vrchní státní zastupitelství a shledalo postup jako zákonný,“ říká mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová. Na stejném státním zastupitelství se ale právě teď ještě rozhoduje o tom, zda se znovuobnoví vyšetřování původního podezření, že Luděk Vinš okradl své kolegy, což bylo původně odloženo.

Vinšova minorita

Mezitím dál běží jednání o realitním obchodu. Většina se odehrává mezi Pitrem a Vinšem, v posledním kole se na scéně objevil i Pitrův kamarád Roman Janoušek. Jak už bylo řečeno, na obchodu se měl podílet finančně.

Luděk Vinš zůstává minoritním akcionářem, podle obchodního rejstříku má v Paláci Fénix (tedy Blaník) 22 procent, podobné by to mělo být i v Hotelu Čechie.

Zda je celý obchod už ukončený - včetně majetkových vztahů - není jasné. Každopádně Gabriela Lachoutová, která je členkou týmu J&T Family Office a vystupuje za oficiálního kupce Gilraen, představila, jaký plán mají majitelé firmy s palácem Blaník. „Jednáme se zahraničním hotelovým řetězcem, který zvažuje své působení na českém trhu,“ řekla Radiožurnálu. Podle dvou zdrojů je v jednání hotel Kempinski.

Janek Kroupa, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme