Konec chátrání. Z bývalého Borůvkova sanatoria bude kavárna s pietním místem na Palacha a Toufara

V budově bývalého Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici vznikne kavárna se stálou expozicí, které budou připomínat památku studenta Jana Palacha a komunisty umučeného faráře Josefa Toufara. Vedení Prahy 2 schválilo znění dohody o vzniku pietního místa s majitelem domu, firmou United Corporation. Ve středu to sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portréty Jana Palacha a Josefa Toufara na budově bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici na Praze 2

Portréty Jana Palacha a Josefa Toufara na budově bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici na Praze 2 | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

V budově v Legerově ulici oba zemřeli. Palach se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufara mučila Státní bezpečnost v souvislosti s tzv. číhošťským zázrakem.

Praha se dohodla na odkupu kostela svatého Šimona a Judy. Jedná i o bývalém Borůvkově sanatoriu

Číst článek

Budova bývalého sanatoria několikrát změnila majitele. V současné době je jeho vlastníkem ostravská společnost United Corporation. Na budově se před několika lety objevily tváře obou dvou s daty narození a úmrtí.

„Při vší úctě a respektu k soukromému vlastnictví jsou místa, ve kterých se odehrávaly důležité okamžiky našich dějin. A toto místo je jedním z nich. Josef Toufar a Jan Palach si zaslouží důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo. Děkuji všem kolegům i vlastníkům domu, že našli společnou řeč,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Majitel v domě plánoval vybudovat hotel. Nakonec se ale s radnicí a magistrátem domluvil na úpravě projektu a vzniku pietního místa. V domě tak vznikne veřejně přístupná kavárna navazující na uliční parter se stálou expozicí připomínající Palacha a Toufara.

Na fasádě objektů budou umístěny reliéfy a pamětní deska. Konečnou podobu vnějších pietních míst a kavárny bude schvalovat městská část.

Borůvkovo sanatorium

Borůvkovo sanatorium, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Provádělo i nelegální potraty.

Před 70 lety zemřel na následky mučení farář Josef Toufar. Utýrala ho Státní bezpečnost

Číst článek

Sanatorium se později změnilo na kliniku popálenin a plastické chirurgie. Právě tady podlehl farář Toufar zraněním způsobeným při výsleších Státní bezpečnosti a Palach popáleninám. V budově později sídlil Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd. Krátce byla chátrající budova převedena i na hasičský záchranný sbor.

Číhošťského faráře Josefa Toufara bývalá StB obvinila ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku s pohybujícím se křížem. Na následky mučení zemřel 25. února 1950.

Jeho tělo bylo pod smyšleným jménem pohřbeno v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Příbuzní se o tom, že nežije, dozvěděli až v roce 1954. Před několika lety byly Toufarovy pozůstatky vyjmuty a byl pohřben v Číhošti.

Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti apatii veřejnosti a šířící se normalizaci. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb se změnil v národní demonstraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme