Otevření Palachova památníku ve Všetatech se opět posunulo, nové datum bylo stanoveno na 9. října

Otevření památníku Jana Palacha v jeho rodném domě ve Všetatech na Mělnicku bylo opět odloženo. Uvedla to v pátek na webu Česká televize s odvoláním na mluvčí muzea Lenku Boučkovou. Palachův památník ve Všetatech měl být otevřen poslední zářijový víkend, nyní se ale počítá s 9. říjnem. Správcem expozice je Národní muzeum.

Všetaty (Mělnicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Jana Palacha ve středočeských Všetatech. Měl se otevírat na 51. výročí okupace Československa. | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Datum 9. října bylo zvoleno kvůli sladění programů významných hostů, které Národní muzeum plánuje na otevření památníku pozvat,“ prozradila Boučková České televizi.

Památník věnovaný studentu Janu Palachovi, který se v lednu 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, měl být otevřen už letos v srpnu. Tomu zamezily stavební komplikace, bylo proto stanoveno zářijové datum.

Mrazivé dny ledna '69. Vydejte se po padesáti letech na cestu posledního rozloučení s Janem Palachem

Číst článek

Z Palachova domu zůstaly zachovány obvodové zdi, skrze stavbu prochází kovový hranol jako symbol zla i rozdělení společnosti. Vedle domu je nová stavba, kde bude multimediální expozice. V památníku se bude promítat i dokument o Janu Palachovi, který přímo pro tento účel připravila dokumentarista Olga Sommerová.

Interaktivní expozice v památníku má ukazovat návštěvníkům Palachovu rodinu, jeho život, i to, co se postupně stalo s Palachovým odkazem po jeho smrti. Mezi exponáty bude aktovka, kterou měl Palach u sebe v den sebeupálení či autentická cedule z cukrárny, kterou provozoval jeho otec. Vystavena bude i socha Jan sochaře Olbrama Zoubka, která vznikla jako reflexe Palachova činu.

Chátrající rodný Palachův dům Národní muzeum koupilo v roce 2014, následovalo vypsání architektonicko-výtvarné soutěže na podobu památníku. Po vyhodnocení a zpracování projektu podle vítězného návrhu byl vypsán tendr na zakázku v hodnotě 16 milionů korun, kvůli nezájmu firem ji ale bylo třeba vypsat opakovaně, dodavatele prací se podařilo najít až na čtvrtý pokus. Proto práce začaly až loni v srpnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme