Pálení čarodějnic na snímcích z družice: Praha bez ohňů a zářící Lužice

Pálení čarodějnic je pozorovatelné i z vesmíru. Ohně po celém Česku zachytila v průběhu filipojakubské noci družice NOAA a satelit METOP. Body znázorňující ohně chybí například v Praze, kde magistrát kvůli obavám z rozšíření požárů vatry zakázal. Pozornost pak budí počet zaznamenaných ohňů v německé Lužici na sever od českých hranic a v Sasku, kde lidé slavili Valpuržinu noc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní pálení čarodějnic je dobře patrné třeba na snímcích družice NOAA 1 - snímek z 18:55. | Foto: NOAA | Zdroj: ČHMÚ

Planoucí ohně jsou viditelné na snímcích, které monitorují noční mikrofyzikální kompozit. Na zem je pravidelně posílá vesmírná družice NOAA. Nejedná se přitom o skutečný rozměr hořících ohňů, ale o exponovaný pixel (rozlišení cca 1,1x1,1km).

Srovnání satelitních snímků pálení čarodějnic z roku 2008 a 2018:

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

136 požárů za večer

S čarodějnickými oslavami může také souviset vyšší počet požárů, které během pondělního večera zaznamenali hasiči. Vyjížděli v celé zemi ke 136 požárům. Je to skoro třikrát víc než v jiné dny, dlouhodobý denní průměr je 47.

Praha zakázala rozdělávat ohně. Pálení čarodějnic neprojde ani za dozoru hasičů

Číst článek

„Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května pro zasahující hasiče výrazně rušnější, a to zejména díky suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 metrů za sekundu,“ informovala v úterý na webu mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Například loni hasiči evidovali 30. dubna dohromady 81 požárů, v roce 2016 jich bylo 120.

Meteorologové v neděli vydali pro většinu ČR výstrahu na zvýšené riziko požárů a silný vítr. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí odpoledne vyhlásil až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů, který se dotkl velkých organizovaných akcí i domácích táboráků.

Zákaz ohňů v Praze

Hasiči v hlavním městě navzdory zákazu během takzvané filipojakubské noci vyjížděli k 15 událostem - osm ohňů uhasili oni nebo sami lidé, které je pořádali, sedmkrát šlo o planý poplach.

„S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském i Moravskoslezském kraji a též v hlavním městě Praze. Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Karlovarském a Olomouckém kraji," uvedla Zaoralová.

Čarodějnický rej a pálení čarodějnic 30. dubna 2018 v Nechanicích na Hradecku. | Foto: Taneček David | Zdroj: ČTK

Při pondělních požárech bylo zraněno devět lidí, škoda činí přes 62 milionů Kč. Z toho na 60 milionů korun byla zatím vyčíslena škoda, kterou způsobil požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy.

Extrémně klidnou filipojakubskou noc mají za sebou hasiči v Jihočeském i Pardubickém kraji, kde v průběhu noci nevyjeli k žádné události přímo spojené s pálením čarodějnic.

Na jihu Čech si ale připsali první „čarodějnický“ zásah už v neděli večer, kdy v Dolním Třeboníně likvidovali požár vatry připravené na pálení čarodějnic. Stejná situace se stala ve Žďárkách na Náchodsku, kde začala připravená hranice neplánovaně hořet pár minut po pondělní půlnoci.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme