Hasiči v souvislosti s pálením čarodějnic varují před velkým suchem. Plošný zákaz nechystají

Hasiči kvůli epidemii nového koronaviru plošně nezakážou pálení čarodějnic. Ve středu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj nechá hasičský sbor takovéto případné rozhodnutí v kompetenci jednotlivých krajů. Hasiči již dříve upozornili, že by kvůli suchému počasí měli být lidé velmi opatrní při pálení ohňů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes se budou pálit čarodějnice. Hasiči upozorňují na nutnost nahlásit takové pálení. Obce, firmy a další organizace to mají povinné. Jednotlivcům to hasiči doporučují.

V období takzvaného pálení čarodějnic je každoročně zvýšené riziko požárů | Foto: Noly (CC0) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Vzhledem k situaci hasiči nebudou nařizovat centrální zákaz pálení čarodějnic na celém území České republiky,“ uvedl Hamáček. Některé kraje však podle něj již k tomuto kroku přistoupily.

Situace je katastrofická, říká ministr Brabec o nejhorším suchu za posledních 500 let

Číst článek

„Samozřejmě platí, že během případného pálení čarodějnic nebo akcí na 1. máje je potřeba dodržovat příslušná nařízení vlády. To znamená dodržovat skupinky maximálně deseti osob, příslušné rozestupy a samozřejmě platí to, že je stále potřeba nosit roušky,“ dodal.

S ohledem na počty nakažených se situace v zemi v posledních dnech zlepšila. V úterý přibylo podle údajů ministerstva zdravotnictví 59 infikovaných a podíl nových případů koronaviru na počtu testů činil 0,68 procenta. Osmý den se tak tento ukazatel drží pod dvouprocentní hodnotou, na začátku dubna činil téměř pět procent. S nemocí covid-19 zemřelo dosud 227 lidí a nakažených je přes 4300 lidí.

V období takzvaného pálení čarodějnic je každoročně zvýšené riziko požárů. Loni 30. dubna hasiči vyjížděli k 64 požárům, o rok dříve dokonce ke 136. Výrazný rozdíl byl způsoben počasím. Zatímco loni před pálením čarodějnic pršelo, konec dubna 2018 byl podobně suchý jako letos.

Letos kvůli suchému počasí vyjížděli již hasiči od začátku měsíce do konce minulého týdne k téměř 2700 ohňům, zejména v přírodním prostředí. Nejhorší bylo první dubnové pondělí s téměř třemi stovkami požárů, šestinásobkem oproti dlouhodobému dennímu průměru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme