Pálení listí bude věcí dohody

Pálení trávy a listí na zahradách může, ale nemusí být pokutováno. Nový zákon o ovzduší dává zastupitelům možnost reagovat citlivě na situaci v regionu, který spravují. Ochrana ovzduší v oblasti, kde je hustá zástavba, bude vypadat jinak než tam, kde je mírně osídlená . Tvůrci zákona se shodují v tom, že jeho aplikace do každodenního života bude náročná především pro zastupitele. Ochrana ovzduší do značné míry přechází do kompetence obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahrada | Foto: Jan Rosenauer

Zákon zde není proto, aby strašil lidi vysokými pokutami za malé ohníčky na zahradách. Zastupitelům dává možnost tento problém regulovat, ale i povinnost zajistit lidem náhradní způsoby likvidace odpadu. Je opravdu otázník nad tím, jak budou zastupitelé se zákonem zacházet, řekla Radiožurnálu senátorka Jitka Seitlová, zpravodajka k zákonu o ovzduší: "Bude velmi záležet na těch obcích, jak se s takovou vyhláškou vyrovnají. Je to opravdu v rukách těch zastupitelů. A v tuto chvíli těžko odhadnout, zda ve všech těch obcích, tak jak ten zákon má v úmyslu pomoci té věci, těžko odhadnout, zda to někde nevyvolá určité komplikace."

Starosta obce Frymburk Ota Řezáč nedá dopustit na přístup, kterému se říká po sousedsku: "My se jako umíme dohodnout s těmi lidmi. Řešíme to už dávno, tyhle věci máme vyřešené ve vyhlášce o životním prostředí, kde jsme mantinely chování vymezili. Nevzpomínám, že bychom řešili nějaký takový případ, a máme tu tisíc chat a asi dvě stě rodinných domků. Ty vztahy jsou vyvážené."

Markéta Kaclová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme