Při pálení rudých trenek na Hradě byl porušen zákon, rozhodla inspekce. Udělila napomenutí

Při pálení rudých trenek byl v polovině června na Pražském hradě porušen zákon. Rozhodla o tom ve středu Česká inspekce životního prostředí, uvedla pro iROZHLAS.cz její mluvčí Radka Nastoupilová. Inspekce za to udělila napomenutí. Zatím ale stále neuvedla, proti komu přestupkové řízení vedla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář při pálení rudých trenek skupiny Ztohoven na Pražském hradě | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Ve středu 3. října vydala Česká inspekce životního prostředí rozhodnutí o napomenutí,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zatím nechal verdikt bez komentáře. „Dokud se s dokumentem neseznámím, nebudu poskytovat žádný komentář,“ poznamenal.

Nejnižším trestem v přestupkovém řízení bylo právě napomenutí. Fyzickým osobám ovšem mohla hrozit pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám pak až 10 milionů korun.

Proti nepravomocnému rozhodnutí České inspekce životního prostředí může subjekt podat do 15 dnů odvolání k ministerstvu životního prostředí, které nyní vede Richard Brabec z hnutí ANO. Resort může verdikt inspekce potvrdit, pozměnit ho, vrátit případ k novému projednání nebo ho zastavit.

Brífink prezidenta

Prezident Miloš Zeman nechal v polovině června spálit na Pražském hradě rudé trenky. Červený kus spodního prádla vyvěsila namísto standarty nad Hradem před třemi roky skupina Ztohoven.

VIDEO: Prezident Zeman místo tiskového brífinku nechal spálit červené trenýrky

Číst článek

Česká inspekce životního prostředí následně dostala dvě oznámení, že by mohlo dojít k porušení zákona o ovzduší. Norma mimo jiné uvádí, že „v otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami“.

Inspekce pak 10. srpna zahájila přestupkové řízení. A hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz potvrdil, že dopis obdržela Kancelář prezidenta republiky.

Hrad zároveň poslal inspekci k tomuto případu své připomínky a námitky.

Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Nastoupilové to ale nemusí znamenat, že je přestupkové řízení vedeno přímo proti prezidentské kanceláři.

Při spalování trenek totiž asistovali také hasiči z hradního útvaru, kteří rudé trenky do ohně vložili, jak je vyzval hradní kancléř Vratislav Mynář, jenž kandiduje v letošních komunálních volbách.

Červené trenky nad Hradem

Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy.

Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme