Kvůli pálení trenek na Hradě bylo podáno odvolání, řekl Ovčáček. Napomenutí neplatí, rozhodne ministerstvo

Napomenutí za pálení trenek na Pražském hradě zatím neplatí. Proti verdiktu České inspekce životního prostředí přišlo odvolání. Serveru iROZHLAS.cz to v pondělí řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Rozhodovat nyní bude ministerstvo životního prostředí. Zatím ale stále není jasné, proti komu je přestupkové řízení vedeno.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář při pálení rudých trenek skupiny Ztohoven na Pražském hradě | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Mohu potvrdit, že dnes jsme do datové schránky obdrželi odvolání proti napomenutí. Postupujeme ho našemu odvolacímu orgánu, kterým je ministerstvo životního prostředí,“ řekla pro server iROZHLAS.cz mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

AUDIO: ‚Vyznamenám bojovníky proti ekonomickým zm*dům,‘ zaútočil Zeman v živém vysílání na Bakalu

Číst článek

Ministerstvo životního prostředí, které bude o případu rozhodovat, nyní vede Richard Brabec z hnutí ANO. Resort může verdikt inspekce potvrdit, pozměnit ho, vrátit případ k novému projednání nebo ho zastavit. Pokud padne definitivní rozhodnutí, subjekt už se nemůže odvolat.

„Mohu potvrdit, že bylo podáno odvolání,“ odpověděl bez dalších podrobností na dotazy serveru iROZHLAS.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejnižším trestem v přestupkovém řízení bylo právě napomenutí. Fyzickým osobám ovšem mohla hrozit pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám pak až 10 milionů korun.

Brífink prezidenta

Prezident Miloš Zeman nechal v polovině června spálit na Pražském hradě rudé trenky. Červený kus spodního prádla vyvěsila namísto standarty nad Hradem před třemi roky skupina Ztohoven.

Při pálení rudých trenek na Hradě byl porušen zákon, rozhodla inspekce. Udělila napomenutí

Číst článek

Česká inspekce životního prostředí následně dostala dvě oznámení, že by mohlo dojít k porušení zákona o ovzduší.

Norma mimo jiné uvádí, že „v otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami“.

Inspekce pak 10. srpna zahájila přestupkové řízení. A hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz potvrdil, že dopis obdržela Kancelář prezidenta republiky. Hrad zároveň poslal inspekci k tomuto případu své připomínky a námitky.

Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Nastoupilové to ale nemusí znamenat, že je přestupkové řízení vedeno přímo proti prezidentské kanceláři.

VIDEO: Prezident Zeman místo tiskového brífinku nechal spálit červené trenýrky

Číst článek

Při spalování trenek totiž asistovali také hasiči z hradního útvaru, kteří rudé trenýrky do ohně vložili, jak je vyzval hradní kancléř Vratislav Mynář.

A na otázku, proti komu je vlastně přestupkové řízení vedeno odmítl odpovědět také prezidentův mluvčí. „Více informací nebudu - vzhledem k probíhajícímu řízení – poskytovat,“ uvedl na dotazy serveru iROZHLAS.cz Ovčáček.

Červené trenky nad Hradem

Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy.

Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme