V kauze zneužití vojenského zpravodajství podal dovolání i třetí z odsouzených zpravodajců Páleník

Zpravodajec Ondrej Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Uvedla to Česká televize. Muž dostal v březnu od pražského městského soudu podmínku v délce 2,5 roku a zákaz činnosti. Podmíněné tresty uložil odvolací senát i jeho spoluobviněným - někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové (dříve Nagyové) a dvěma dalším zpravodajcům Milanu Kovandovi a Janu Pohůnkovi. Oba muži už se odvolali dříve.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Páleník u soudu

Ondřej Páleník u soudu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nečasová dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády.

Důstojníci se nechali najmout na dosažení ‚intimních cílů‘ Nečasové. Nebýt jí, zůstali bezúhonní, píše soud

Číst článek

Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali. Státní zástupce se pro čtveřici naopak domáhal nepodmíněných trestů vězení.

Policie nyní prověřuje, zda v případu nespáchal svou svědeckou výpovědí trestný čin bývalý premiér. Státní zastupitelství policistům předalo podnět olomouckých vrchních státních zástupců, kteří kauzu zpravodajství dozorovali. Nečas v kauze svědčil ve prospěch své manželky Jany.

Páleník spolu s dalším bývalým šéfem Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomášem Perutkou nyní u soudu čelí obžalobě z toho, že připravili a podepsali nevýhodný smluvní dodatek s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Státní zástupce tvrdí, že muži státu způsobili škodu 49,5 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme