Slivovice se nezkazí, vzkazují lidé ze Slovácka. Domácí pálenky ale letos podraží kvůli cenám energií

Provozovatelé pálenic museli kvůli dražším energiím navýšit ceny. V některých pálenicích stoupla cena za vypálení jednoho litru stoprocentního alkoholu i o padesát korun.

Tento článek je více než rok starý.

Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slivovice

Slivovice | Zdroj: Profimedia

„Přišla jsem vypálit ryngli a meruňku,“ hlásí Ludmila Malinová ze Starého Města. „To víte, že jsem přemýšlela vypálit, nevypálit. Ale bylo mi líto těch rynglí, co jsem zalévala, to by byl hřích nezužitkovat. Takže vypálit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pálenice na Slovácku zdražují

Paní Malinová přinesla svoji úrodu do pálenice v Jalubí. Tam ale museli letos zdražit téměř o 30 korun na litru absolutního alkoholu.

„Kotel je na uhlí a na přepalování je plyn. Jenom uhlí se letos zvedlo o 120 korun na metrák. Na litr alkoholu mám 20 kilo uhlí. A to ještě dost ušetříme tím, že pálím pecky. Takže je to 298 korun na litr absolutního alkoholu. Nárůst je tam 28 korun na litr,“ přibližuje vedoucí pálenice Jindřich Zapletal.

Ještě víc zdražili v Kunovicích, potvrzuje páleničář Metoděj Tvrdoň: „Důvod? Elektřina, plyn, energie, všechny tyto věci. Museli jsme reagovat a zdražit o 50 korun na litr, máme teď 330 korun za litr 100procentního alkoholu.“

Devět z deseti Čechů ví, že alkohol škodí. Přesto pijí, nejvíc v létě a v prosinci, ukázal výzkum

Číst článek

Zákazníci zdražení chápou. Že by kvůli tomu nepálili, o tom prý nikdo nepřemýšlel. „Každá domácí pálenka je dobrá. Co je lepší jak zdravá slivovice? Však ta se nezkazí.“ říkají.

A neušetří ani v pálenicích, kde topí dřevem. Například v Březůvkách na Zlínsku stoupla cena z 250 na 280 korun, ale to jen pokud si lidé přinesou vlastní dřevo. Jinak to je ještě o 30 korun dražší.

Provozovatelé pálenic mají proto obavu, že část lidí bude raději pálit načerno. V této době by podle Jindřicha Zapletala mohl pomoci stát, a to například snížením spotřební daně, která je v současné době 162 korun za litr.

Michal Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme