Palestinský prezident Abbás bude jednat v Praze

Do Česka, coby předsednické země Evropské unie, přijel palestinský prezident Mahmúd Abbás. V Praze dnes bude jednat o možném pořádání summitu EU-Palestina a EU-Izrael, který by měl přispět k pokračování mírového procesu na Blízkém východě. Třiasedmdesátiletý Abbás se má v Praze setkat s prezidentem Václavem Klausem a šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Praha je Abbásovou třetí letošní evropskou zastávkou po Paříži, Londýnu a Bruselu. Palestinský prezident měl do Prahy přiletět už na začátku února. Dlouho připravovanou návštěvu musel ale odložit kvůli důležitým jednáním v Káhiře.

Abbás se dnes také setká s pražským primátorem Pavlem Bémem a předsedou poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Do Prahy přiletěl v napjaté době. Palestinské hnutí je téměř dva roky rozštěpené mezi radikální Hamas v pásmu Gazy a umírněný a západem podporovaný Fatah, který ovládá západní břeh Jordánu a jehož vůdcem je právě Mahmúd Abbás.

Znesvářené strany budou tento týden v Káhiře hledat smírnou řeč. Abbás jako palestinský prezident nemá příliš pevnou pozici, letos v lednu vypršel jeho mandát, který si ale sám prodloužil dekretem, bez potřebného schválení parlamentem.

Igor Maňour, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme