Palestinský prezident Abbás bude jednat v Praze

Do Česka, coby předsednické země Evropské unie, přijel palestinský prezident Mahmúd Abbás. V Praze dnes bude jednat o možném pořádání summitu EU-Palestina a EU-Izrael, který by měl přispět k pokračování mírového procesu na Blízkém východě. Třiasedmdesátiletý Abbás se má v Praze setkat s prezidentem Václavem Klausem a šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Praha je Abbásovou třetí letošní evropskou zastávkou po Paříži, Londýnu a Bruselu. Palestinský prezident měl do Prahy přiletět už na začátku února. Dlouho připravovanou návštěvu musel ale odložit kvůli důležitým jednáním v Káhiře.

Abbás se dnes také setká s pražským primátorem Pavlem Bémem a předsedou poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Do Prahy přiletěl v napjaté době. Palestinské hnutí je téměř dva roky rozštěpené mezi radikální Hamas v pásmu Gazy a umírněný a západem podporovaný Fatah, který ovládá západní břeh Jordánu a jehož vůdcem je právě Mahmúd Abbás.

Znesvářené strany budou tento týden v Káhiře hledat smírnou řeč. Abbás jako palestinský prezident nemá příliš pevnou pozici, letos v lednu vypršel jeho mandát, který si ale sám prodloužil dekretem, bez potřebného schválení parlamentem.

Igor Maňour, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme