Palestinský velvyslanec byl vážně zraněn při výbuchu ve svém bytě v Praze-Suchdole

V bytě palestinského velvyslance Džamála al Džamala v Praze 6 došlo dnes před polednem k výbuchu. Diplomat byl s vážným zraněním převezen do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Není však v ohrožení života. V Internacionální ulici v Suchdole zasahují hasiči a pyrotechnik. Ulice je uzavřená, policie odklání dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Internacionální ulici v Praze-Suchdole došlo 1. ledna k výbuchu v bytě palestinského velvyslance, který byl při incidentu zraněn | Zdroj: ČTK

Šestapadesátiletý velvyslanec byl v okamžiku výbuchu v bytě i se svou rodinou. Všichni prý spali a vzbudila je až detonace. Zprávu o výbuchu dostala záchranná služba 6 minut před dvanáctou hodinou.

Džamála al Džamala převezla ve velmi vážném stavu záchranná služba do Vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde je udržován v umělém spánku.

„Vážně zraněný muž byl z Internacionální ulice převezen do Ústřední vojenské nemocnice s vážnými poraněními ve stavu umělého spánku. Další zraněnou byla žena, která z důvodů nadýchání kouřových zplodin a stresové reakce byla převezena do motolské nemocnice," potvrdila mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Palestinského velvyslance Jamal al Jamala přiblížil bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Podle posledních zpráv ale není v ohrožení života. „Před chvílí jsem mluvil s naším kolegou, který přijel právě teď z nemocnice, a řekl mi, že zdravotní stav pana velvyslance je takový, že už není v ohrožení života,“ uvedl mluvčí zastupitelského úřadu Palestiny El Fahel Nabíl.

Příčina exploze není dosud známa a policie nechce o ní ani spekulovat, dokud případ řádně neprošetří. Na místě stále zasahují i hasiči a budovu prohledává pyrotechnik se psem. Nejméně do 17. hodiny bude ulice Internacionální uzavřena pro veškerou dopravu.

„Nevíme, co se stalo přesně. Policie nyní místo vyšetřuje, zatím neznáme žádné výsledky,“ řekl Českému rozhlasu El Fahel Nabíl.

Dodal, že diplomat v bytě příliš dlouho nebydlel. „Je to nová rezidence, teprve před dvěma dny jsme se stěhovali z bývalého objektu do nového objektu v Suchdole,“ uvedl.

Zkušený diplomat

Pověřovací listiny předal Džamál al Džamal prezidentu Zemanovi teprve v říjnu, i když v České republice pobýval už od 90. let. Do roku 2005 pracoval jako zástupce velvyslance, poté působil v Egyptě jako generální konzul.

„Je to zkušený, léta ostřílený kariérní diplomat. Patřil k vyšším vrstvám palestinského sboru, jinak by se na tuto pozici nemohl vrátit," říká bývalý blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, nyní vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzity v Praze.

Palestinská komunita podle Turečka zatím nechce spekulovat, zda šlo o nešťastnou náhodu, teroristický útok, nebo o výbuch nějakého zabezpečovacího zařízení. „Lidé jsou z toho velmi otřesení a odmítají o čemkoli mluvit. Je vidět, že je to velmi zasáhlo," dodává Tureček, který je s komunitou Palestinců v kontaktu.

Dům palestinského velvyslance se nachází v Internacionální ulici 12 v pražském Suchdole. Na jeho místě stávalo za minulého režimu železářství nazývané u Neckermanna. Prodejna zanikla po malé privatizaci, kdy ji získal soukromý vlastník.

Měl tam být autoservis s prodejnou aut. To se ale nestalo, objekt měnil majitele a nakonec ho v roce 2003 koupil stát Palestina. Ten má velvyslanectví v Československu už od roku 1987 a právě tady se začala budovat rezidence velvyslance a také nová ambasáda.

Jana Zemanová, Martin Karlík, Marína Dvořáková, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme