Památkový ústav vrátil katolické církvi část Sázavského kláštera

Národní památkový ústav (NPÚ) vrátil katolické církvi část areálu Sázavského kláštera. Římskokatolická farnost Sázava - Černé Budy dostala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi budovu fary a kostela. Podle mluvčí památkářů Simony Juračkové byl majetek zástupcům farnosti předán - protokolárně i fyzicky - minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sázavský klášter | Foto: Jan Rosenauer

Památkový ústav eviduje v rámci restitucí ještě jednu žádost týkající se Sázavského kláštera, kterou podalo Benediktinské opatství. O obsahu dohody o vydání stále ještě jedná, uvedla mluvčí.

Budova kláštera s expozicí věnovanou slovanské vzdělanosti zůstává trvale v majetku státu.

Národní památkový ústav v rámci současného majetkového vyrovnání vrátil církvi také třeba kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a zámek v Kroměříži, dvě památky zapsané na seznamu UNESCO.

Vydal také několik movitých věcí a eviduje ještě několik žádostí. Odmítl ale například vydat Německému řádu hrad Bouzov.

Centrum staroslověnského písemnictví

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy.

Téměř tři čtvrtiny století v ní žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel.

Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil. Dnes klášter spravuje Národní památkový ústav a kostel a faru užívala i místní římskokatolická farnost.

Sázavský klášter | Foto: Jaroslava Matoušová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme