Památkový ústav vyhlásil kampaň na ochranu ohrožených památek

Národní památkový ústav vyvěsil na internetu seznam historických památek - budov, kaplí nebo soch - na které se zapomnělo a jsou v dezolátním stavu. Současně spustil mediální kampaň, která má pomoci tyto objekty zachránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barokní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích | Foto: Lucie Haschková

V soupisu nejohroženějších památek je šest nebo sedm stovek položek. "V tom seznamu jsou kulturní památky, které jsou ohrožené chátráním. To znamená třeba opuštěné, zřícené zámky, tvrze či kostely," přiblížil v Ozvěnách dne odborný garant projektu Miloš Solař z NPÚ.

Připomněl zároveň, že seznam jen jednou skupinou ohrožených památek. "Památky jsou ohroženy jak opuštěním a chátráním, tak nepřiměřenými zásahy nebo demolicemi ve prospěch nových komerčních staveb," uvedl památkář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní památkový ústav vyhlásil mediální kampaň na ochranu ohrožených památek. Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl odborný garant projektu Miloš Solař z NPÚ.

Cílem mediální kampaně je podle něj upozornit na různé skupiny ohrožených památek, vysvětlit co je ohrožuje a snažit se k nim připoutat pozornost, aby nezanikly.

Památek, které potřebují rychlý zásah odborníků, jsou podle něj tisíce až desetitisíce. "A týká se to i například i celých měst. Připomněl bych Kyselku nebo Jáchymov - to jsou ohrožená města. Připomněl bych třeba v Praze osadu Buďánka nebo usedlost Cibulka. Připomněl bych kostely v pohraničí - zejména v západních Čechách, kde veliké kostely zanikají," přiblížil Solař.

Jednou z forem ohrožení památek je podle něj kriminalita. "Vykrádání kostelů a církevních staveb v 90. letech bylo srovnatelné s válkou - přišli jsme o ohromné množství movitých památek, které byly ukradeny a vyvezeny do zahraničí, nebo vandalsky zničeny," řekl v Ozvěnách dne Miloš Solař z Národního památkového úřadu.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme