Památku obětí okupace z roku 1968 uctí pietní akt před budovou ČRo
Před 44 lety probudil spící Československo rachot okupačních tanků. Armády pěti zemí Varšavské smlouvy násilně překročily naše hranice a rázně tak ukončily přísliby pražského jara 1968. V mnoha městech se střílelo, na ulicích zůstali mrtví a opět se střílelo i před budovou rozhlasu v Praze na Vinohradech, stejně jako v květnu 1945. Památku obětí zde uctí dnes dopoledne pietní akt.
Rozhlasáci se snažili svobodně vysílat do poslední chvíle, a to nejen v Praze, ale i v jiných studiích. Mimořádně emotivní vysílání znělo například z Královehradeckého rozhlasu. Rozhlasový reportážní vůz projížděl přímo mezi kolonami polských tanků, které postupovaly od Náchoda.
Rozhlas byl tehdy hlavním zdrojem svobodných a pravdivých informací a okupanti se ho snažili co nejdřív umlčet. Soustředili se na Prahu ,a tak se v krajích mohlo vysílat poměrně volně. V Královehradeckém studiu tehdy seděla i Dagmar Hadrová.
Příspěvek Jana Hergeta o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v Ranním Radiožurnálu
„My jsme nebyli izolovaní. My jsme měli nesmírné množství informátorů, kteří dobrovolně obětavě nosili zprávy a všechno zjišťovali, a to všechno zjištěné nám dodávali. Tam se pracovalo ve dne v noci. Já jsem byl au mikrofonu nonstop 62 hodin,“ vzpomíná.
Byly to velmi hektické a emotivní chvíle. Konvence a uhlazenost šly v napjaté atmosféře stranou. Šlo o to, informovat posluchače co nejrychleji. Lidé mohli z rádia slyšet nejen rachot vojenské techniky, ale i pokus o rozhovor s jedním z okupantů.
O okupaci se československé vedení dozvědělo předem přes ambasádu v Budapešti
Číst článek
Hlasatelky ve studiu četly stovky rezolucí s podniků a továren, které odsuzovaly vpád vojsk. Reportéři pak popisovali dojmy, které viděli na vlastní oči.
Královehradecký rozhlas vysílal velmi dlouho, a to i díky Svobodné Evropě, která mu poskytla jednu ze svých frekvencí. Pracovníci rozhlasu pak byli obviněni ze spolupráce se Západem a normalizace mnohým z nich přichystala velmi kruté tresty.