Památku padlých uctili státní představitelé
Deset věnců převážně v českých národních barvách zdobí od dnešního rána hrob Neznámého vojína na pražském vrchu Vítkov. Položili je tam nejvyšší ústavní činitelé a představitelé armády, hlavního města, bojovníků za svobodu sokolů a legionářů. Vzdali tak bez proslovů hold lidem, kteří zahynuli v boji proti nacistickému režimu.
Jako první uctil památku padlých prezident republiky Václav Klaus, po něm místopředseda seátu Jan Ruml a šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. Následovali je premiér Vladimír Špidla a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Spolu se zástupkyní Českého svazu bojovníků za svobodu věnec pokládal i velvyslanec Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian.
Pražský primátor Pavel Bém zdůraznil, že 8. květen je nejen připomínkou osvobození země od fašismu: "Klid zbraní v Československu tehdejším, který nastal v některých případech i o něco později. To vše jsou prostě vzpomínky a to vše je součást tradice našeho národa a já si ho nesmírným způsobem vážím a lituji každého ztraceného života a jsem přesvědčen, že odkaz druhé světové války zůstane navždy živý tak, aby se něco podobného nemohlo v budoucnosti opakovat."
Oběti fašismu si dnes na Vítkově připomněli také zástupci Sokola. "Pro Sokol má osvobození význam v tom, že je to jedno z mnoha období, kdy pominul zákaz Sokola." Vzdělavatel sokolské župy pražské Šajnerovy Milan Rastislav Černík dodal, že každoročním pietním aktem pokračují v boji za svobodu člověka i národa i proto, aby se hrůzy války už neopakovaly.
Pietní akt k 58. výročí kapitulace nacistického Německa provázely voejnské pocty. Přišla se na ně podívat však jen hrstka lidí.
Dopoledne složilo na Pražském hradě slavnostní přísahu 126 nováčků Hradní stráže. V den 58. výročí ukončení druhé světové války vojenská jednotka poprvé přísahala před prezidentem Václavem Klausem. Krátce nato prezident, který je i vrchním velitelem ozbrojených sil, jmenoval na Hradě nové generály. Do vyšších hodností jmenoval Klaus také 11 armádních velitelů.
Květinami a státní hymnou si připomněli významné výročí i v Brně, a to zástupci města, kraje a bývalí odbojáři. Pietní akt se uskutečnil u pomníku odboje na Nových sadech poblíž centra. Podle brněnského primátor Petra Duchoně je třeba vzpomínat nejen na konec války, ale přemýšlet hlavně nad jejími kořeny.