Památku popraveného generála Píky uctili v Praze vysocí představitelé státu i armády

Váleční veteráni i nejvyšší představitelé státu a armády si před budovou generálního štábu připomněli památku generála Heliodora Píky. Dnes je to přesně 63 let od okamžiku, kdy komunisté významného armádního odborníka a diplomata popravili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní vzpomínka na generála Heliodora Píku

Pietní vzpomínka na generála Heliodora Píku | Foto: Filip Jandourek

Generál Heliodor Píka za druhé světové války působil v československých jednotkách, které se utvořily v Sovětském svazu.

Byl ale přívržencem londýnské exilové vlády a snažil se armádní sbory uchránit před politizací, o kterou usilovali komunisté. Na prvním místě pro něj vždy byla svoboda naší vlasti.

Jak při pietní vzpomínce řekl náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek, právě pro tyto vlastnosti by na generála Píku neměla zapomínat ani dnešní generace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietní vzpomínce na generála Heliodora Píku přihlížel reportér Jan Herget

„My samozřejmě jsme si toho moc dobře vědomi, že to byl mimořádný voják. Také jeho tradice neustále připomínáme našim mladým vojákům, kteří přicházejí do armády, ale samozřejmě je potřeba toto připomínat nejenom stávající generaci, ale také generacím příštím,“ uvedl Picek.

Heliodor Píka prošel boji první i druhé světové války a o život přišel paradoxně až v době míru. Pro komunistický totalitní režim byl nepohodlným svědkem stalinských postupů v Sovětském svazu, a tak se stal jednou z prvních obětí vykonstruovaných procesů. Jejich atmosféru připomněl válečný veterán generál Tomáš Sedláček:

„Generál Píka si možná myslel, tak jako já, když jsem byl zavřen, že se u soudu všechno osvětlí, ale neuvědomil si, že už je to jenom sehrané divadlo, kde každý musí odříkat svou roli a nemá naprosto žádnou šanci, aby z toho vyklouzl.“

Na konci procesu s armádními elitami vynesl soud nad Heliodorem Píkou rozsudek smrti, který byl vykonán 21. června 1949 ve věznici na Borech.

Pietní vzpomínka na generála Heliodora Píku, Miroslava Němcová | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové je třeba si připomínat nejen tragické okolnosti této justiční vraždy, ale především odkaz generála Píky, který po celý život ctil demokratické principy.

„Ti, kteří ho znali osobně jako například pan generál Sedláček, a lidé, kteří byli perzekvováni stejně jako on, ale přežili, se k uctění jeho památky scházejí. Možná o tom méně ví mladá generace, ale postupně se povědomí o tom, co se dělo i ve vztahu k jeho osobě v naší zemi, šíří, takže si myslím, že nakonec to jeho přání, aby nebyl jenom tou obětí, která zapadne a dál se nic nestane, bylo splněno,“ míní Němcová.

V roce 1968 vojenský soud zprostil generála Heliodora Píku všech obvinění a plně ho rehabilitoval.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme