‚Vstupné zvyšovat nebudeme.‘ Jak budou od pondělka vypadat prohlídky na hradech a zámcích?

Národní památkový ústav kvůli koronaviru jen dosud přišel o 130 milionů korun. A přestože očekává, že ztrátu 130 až 150 milionů pokryje ministerstvo kultury, ani zdaleka to prý na pokrytí všech ztrát stačit nebude. V rozhovoru s Vladimírem Krocem to říká ředitelka ústavu Naděžda Goryczková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn

Karlštejn | Foto: Tomáš Pancíř | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Za jakých podmínek se otevřou hrady a zámky? Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Národního památkového ústavu

„Kumulovaná ztráta do konce května (tedy oněch 130 milionů, pozn. red.) je ztráta ze vstupného. Nicméně v koronavirovém čase, kdy jsou stále v platnosti velmi tvrdá opatření, navíc během dne odbavíme o polovinu méně návštěvníků než obvykle,“ vysvětluje ředitelka Národního památkového ústavu.

„Uvažujeme o prodloužení hlavní turistické sezony do září, pokud bude zájem ze strany veřejnosti.“

Naděžda Goryczková

O zvýšení ceny vstupného v souvislosti s koronavirem ale ústav neuvažuje. Finanční ztráty tak chce řešit úspornými opatřeními. „Například k dnešnímu dni jsme za sezonní zaměstnance ušetřili skoro tři miliony korun, současně jsme uspořili prostředky na službách a materiálu,“ vypočítává Naděžda Goryczková. 

„Spoléháme samozřejmě i na to, že návštěvníci během hlavní sezony na památkové objekty přijdou, spouštíme k tomu právě kampaň na sociálních sítích.“

Dovolená podle barev na semaforu. Do červené můžete jen na vlastní riziko, varuje náměstek Smolek

Číst článek

Na prohlídku s rouškou

Interiéry hradů, zámků a jiných památek se opět otevírají 25. května, a to za přísných hygienických opatření.

„Musíme zajistit dezinfekci prostředí i návštěvníků, prohlídky budou probíhat v rouškách, skupinky budou menší. Rádi bychom také eliminovali hotovostní prodej vstupenek, proto letos pilotně spouštíme on-line prodej a rezervaci vstupenek. Samozřejmě to neznamená, že návštěvníci budou moct koupit vstupenky jen on-line!“ zdůrazňuje Naděžda Goryczková.

Jakou od pondělí 25. května očekává návštěvnost? A kdy se skutečně ukáže, zda mají Češi o návštěvu hradů a zámků v současné situaci zájem? Poslechněte si celý rozhovor.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme