‚Když tady nebudou kříže, budou tady půlměsíce.‘ Vesnice postaví pomník na místě, kde přistál papež

Zlínský kraj přispěje půl milionu korun na výstavbu památníku, který připomene návštěvu papeže Jana Pavla II. z dubna 1990. Památník vybuduje obec Tupesy na Uherskohradišťsku, kde papež před 30 lety přistál vrtulníkem a přejel odtamtud do sousedního Velehradu. Příspěvek v pondělí schválili krajští zastupitelé.

Tupesy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Jan Pavel II. (vpravo) a tehdejší kardinál Miroslav Vlk 22. 5. 1995 na letišti v Mošnově před odletem do Říma z krátké návštěvy Česka. | Zdroj: Profimedia

Památník ze žuly a litého kovu vznikne v dílně akademického sochaře Otmara Olivy. Stát bude u cyklostezky mezi Tupesy a Velehradem. „Památník bude mít výrazně nadregionální rozměr. Návštěva Jana Pavla II. nebyla jen návštěvou církevní, ale i státní, která nasměrovala chod Československé a České republiky tam, kam se ubírá doteď,“ řekl v úterý starosta Tupes Oldřich Vávra (KDU-ČSL).

30 let od svatořečení Anežky České. ‚Propojilo to celou společnost v zápasu o svobodu,‘ řekl Duka

Číst článek

Náklady na vybudování památníku podle něj budou asi 1,2 milionu korun. Vedle kraje na jeho vznik uvolní 200 tisíc korun mikroregion Buchlov, zbývající část uhradí obec. Památník bude stát na veřejném prostranství nedaleko fotbalového hřiště, kde 22. dubna 1990 tehdejší papež přistál vrtulníkem. „Je to místo, kudy tradičně procházejí poutníci. Bude sloužit jako symbol nejen pro nás, ale i pro generace následující,“ uvedl Vávra.

Příspěvek na stavbu památníku v pondělí podpořilo 25 z 39 přítomných krajských zastupitelů včetně hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL). „Jsem přesvědčen, že když tady nebudou kříže, tak tady budou půlměsíce,“ uvedl před hlasováním hejtman.

Finanční podporu kraje naopak kritizovala opoziční zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). „Minimálně výrazný podíl by na financování památníku měla mít církev. Veřejné prostředky jsou nyní zapotřebí jinde,“ řekla Valentová Nersesjan. Zmínila například krajské zdravotnictví.

Památník bude mít podle Vávry podobu pětimetrového obelisku. Hotový by měl být nejpozději v červenci příštího roku, současně s ním vznikne u cyklostezky z Tupes do Velehradu také odpočinkové místo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme