Nová ředitelka Památníku Karla Čapka Seidlová oznámila, že koncem května rezignuje

Šéfka Čapkova památníku Alice Seidlová rezignuje k 27. květnu. Písemně o tom v pondělí informovala hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která ji k odstoupení vyzvala ten den v poledne. Jmenování Seidlové kritizovaly spolky. „Vzhledem k okolnosti, že si dědictví bratří Čapků a Ferdinanda Peroutky zaslouží jinou mediální pozornost než současnou mediální polemiku, rozhodla jsem se rezignovat,“ uvádí Seidlová ve své rezignační zprávě.

Praha (Aktualizováno: 17:04 20. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alice Seidlová | Foto: repro ČT24

Seidlová odevzdala svou rezignaci odpoledne po tiskové konferenci Pokorné Jermanové. Na té byla zveřejněná koncepce Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kterou nová ředitelka předložila při výběrovém řízení.

Podle Seidlové mají ostatní pracovníci alespoň tři měsíce k prokázání svých schopností, zatímco ona na to měla jen několik dní. Přesto se jí ale podle svých slov podařilo zabezpečit třeba venkovní jeviště, posílit pracovní tým průvodců nebo spolu s majitelem objektu dokončit projekt na vybudování čističky odpadních vod.

Jermanová vyzvala novou šéfku Čapkova památníku Seidlovou, aby zvážila rezignaci

Číst článek

Seidlová v rezignační zprávě dodává, že se zúčastní eventuálního výběrového řízení na post ředitelky, protože se jí vedle kritiky dostalo podpory ze strany rodiny Palivců, v jejichž objektu se památník nachází.

Protesty spolků

Alice Seidlová ve vedení muzea působila od konce března. Její zvolení ale postupně kritizovala umělecká veřejnost, třeba Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Herecká asociace a FITES vyzvaly Pokornou Jermanovou k prověření soutěže, podle hejtmanky ale bylo výběrové řízení v pořádku.

Seidlová je snachou krajského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD). Na případ upozornil Deník N, podle nějž jednatřicetiletá právnička nemá k památníku ani Čapkovi bližší vztah. Členy spolku udivilo vyjádření Seidlové do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka.

„Považujeme za podstatné, aby ředitel takové instituce jevil o dílo osobností představovaných v Památníku Karla Čapka zásadnější zájem,“ napsali kritici. Deník N poukázal i na vazby Seidlové na ČSSD, která ve středních Čechách vládne s ANO. Zástupci kraje tvrdili, že příbuzenský poměr k radnímu ani další zmíněné okolnosti neměly na výběr Seidlové vliv.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme