Čapka zná jen ze školy. Odbornici v čele památníku ve Staré Huti střídá snacha krajského radního z ČSSD

Dlouholetá ředitelka Památníku Karla Čapka Kristina Váňová rezignovala na svoji funkci po výzvě kulturního odboru Středočeského kraje. Uznávanou odbornici po 25 letech v čele instituce vystřídá právnička Alice Seidlová. Okolo jejího zvolení však panují pochybnosti kvůli jejímu příbuzenskému vztahu s krajským radním Zdeňkem Seidlem (ČSSD) a možnému střetu zájmů. Napsal o tom Deník N.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše

Mluvčí krajského úřadu uvedla, že Seidlovou rada vybrala pro odborné znalosti a dovednosti a pro její vizi. | Zdroj: Profimedia

Odcházející ředitelka Váňová Deníku N popsala, že konec ve funkci plánovala na léto tohoto roku. Současně připravovala dlouholetou kolegyni Terezu Todorovou jako svoji případnou nástupkyni. „Věděla jsem, že na pozici bude výběrové řízení, ale počítala jsem s tím, že by mě ona mohla vystřídat,“ uvedla Váňová.

‚Privatizace krajského úřadu.‘ Bratři v Benešově měli blízko k Jermanové, teď pracují na hejtmanství

Číst článek

Rezignovala však už na začátku roku. Podle jejích slov odchod z čela Památníku spravující odkaz významného spisovatele urychlil odbor kultury Středočeského kraje, když ji k rezignaci přímo vyzval. Mluvčí úřadu Helena Frintová to odmítla s tím, že Váňová k rezignaci dospěla sama.

Výběrové řízení vypsané Radou Středočeského kraje poté vyhrála jednatřicetiletá právnička Alice Seidlová a byla dosazena do funkce. Kvůli střetu zájmu se volby neměl účastnit radní pro oblast školství Zdeněk Seidl, jehož je Seidlová snachou. To však nakonec neučinil a pro její zvolení hlasoval.

Podle Deníku N má nová ředitelka úzké vazby na sociální demokracii, která v kraji vládne společně s hnutím ANO. Je členkou strany a kandidovala za ni v komunálních i krajských volbách v letech 2014 a 2016.

Vztah k Čapkovi nehrál roli

Radní pro kulturu a památkovou péči Karel Horčička (také ČSSD), který má Památník v gesci, Seidlův krok sice považuje za problematický, ale neplánuje kvůli tomu žádné opravné kroky. Důležité podle něj je, že Seidlová byla zvolena na základě kvalitního výběrového řízení.

Rekonstrukce ulice u Jermanové: exstarosta podepsal kontrakt za 18 milionů čtyři dny před volbami

Číst článek

Mluvčí krajského úřadu uvedla, že Seidlovou rada vybrala pro odborné znalosti a dovednosti a pro její vizi. Stěžejními kritérii při výběrovém řízení byla podle zadávacích dokumentů znalost právních předpisů, zkušenost s řízením kolektivu a předložená rozvojová koncepce. Vztah k odkazu samotného Karla Čapka nebyl údajně rozhodujícím hlediskem.

„Ve škole jsem se ho taky učila. Jako studenti jsme navštívili tento památník. Myslím si, že kdo má trošičku vztah k historii a českým spisovatelům, tak ho to samozřejmě taky nějakým způsobem zasáhne,“ přiznala Seidlová Deníku N.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše je zasvěcen životu a dílu tohoto významného literáta i jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Zřízen byl v roce 1963. Činnosti instituce si dlouhodobě váží odborníci, daří se mu organizovat akce či výstavy po celém regionu i v zahraničí a lákat tak návštěvníky.  

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme