Ředitelka Památníku Lidice po loňské kritice rezignovala na svou funkci. Důvod neuvedla

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala k 21. lednu na svou funkci, oznámila v pondělí Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva kultury, které památník zřizuje. Důvod rezignace ředitelky neuvedla. Lehmannová vedla památník od dubna 2017. Instituci dočasně povede její statutární zástupkyně, vedoucí ekonomického oddělení Dagmar Kosová. Ministerstvo na místo vypíše konkurz. Lehmannová ke své rezignaci připravuje písemné vyjádření.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala na svou funkci (foto z března 2017)

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala na svou funkci (foto z března 2017) | Foto: Jaroslav Beneš | Zdroj: ČTK

Památník Lidice loni v listopadu čelil kritice od lidí, kteří jako děti přežili vyhlazení Lidic. Kritizovali také reportáž České televize, která se zabývala údajným udáním obyvatelky Lidic několik dní před vypálením obce.

Přeživší v otevřeném dopise napsali, že Lehmannové je lhostejné utrpení jejich rodin a že nectí fakta o lidické tragédii. V dopise uvádějí, že se stali jen trpěným doplňkem činnosti památníku navenek. Do sporu se vložil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Lidice tehdy navštívil a řekl, že Lehmannová musí zkusit situaci vyřešit.

Zemřela Miloslava Kalibová, přeživší vypálení Lidic. Z 143 lidických žen již žije poslední pamětnice

Číst článek

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo jen 160.

Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Na sklonku loňského roku zemřela jedna ze dvou posledních přeživších, Miloslava Kalibová. Dožila se téměř 97 let. Z lidických žen žije už jen Jaroslava Skleničková.

Památníku Lidice v posledních letech rostla návštěvnost, v roce 2017 si jej prohlédlo přes 150 tisíc lidí, v roce 2015 to bylo 46 tisíc lidí. Pod správu této státní organizace spadá také péče o pietní území v Ležácích a Letech, která rovněž připomínají zvůli nacismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme