Na sousoší lidických dětí přibude jméno sochaře Hampla, Nejvyšší soud odmítl dovolání Památníku

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Památníku Lidice ve sporu se sochařem Jiřím Hamplem. Dovolání směřovalo proti rozsudku, podle kterého musí správa památníku doplnit Hamplovo jméno na informační desku u sousoší zavražděných lidických dětí. Informaci z justičních databází potvrdila Jitka Kubešová, mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník v Lidicích zobrazuje lidické děti, které byly údajně poslány na poněmčení ale nakonec skončily v plynovém nákladním voze.

Památník lidických dětí. | Foto: Cybermud | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Plné odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím není v jeho internetové databázi dostupné. Krajský a Vrchní soud v Praze v minulosti dospěly k závěru, že Hampl je spoluautorem sousoší spolu se svou ženou Marií Uchytilovou.

Soudní spor začal po změně desky u pomníku v roce 2008. Hamplovo jméno na té nové nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv. Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně. Uchytilová vytvářela hlavy dětí a Hampl těla. „Pravda vítězí - ale dá to fušku,“ řekl předloni Hampl poté, co verdikt potvrdil odvolací soud.

Představitelé Památníku Lidice dlouhodobě hájili názor, že pomník je dílem Uchytilové. Advokát památníku se u pražských soudů domáhal vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda a jak se Hampl na tvorbě podílel.

Uchytilová na sousoší Památník dětským obětem války s Hamplem pracovala až do své nenadálé smrti v roce 1989. Své životní dílo umístěné v Lidicích, které nacisti vypálili v červnu 1942, nikdy nespatřila. Prvních 30 soch bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Vyjádření Památníku Lidice

V Památníku Lidice je od roku 2014 u Pomníku dětských obětí válek instalovaná popiska s uvedením spoluautorství pana Jiřího Václava Hampla.
V roce 2008, na základě žádosti dcery ak. sochařky Marie Uchytilové paní Sylvie Klánové, dobrozdání historika PhDr. Eduarda Stehlíka a autora výtvarné části nové expozice muzea Památníku Lidice Mgr. Bohumila Prokůpka z FAMU, byla odstraněna z prostoru „sousoší lidických dětí“  cedulka se zněním, že spoluautorem originálu sousoší je bývalý manžel Marie Uchytilové Jiří Václav Hampl.

Roku 2011 podal pan Jiří Václav Hampl na Památník Lidice žalobu na určení, že je spoluautorem Pomníku dětským obětem války. Roku 2012 dal soud žalobci za pravdu. Vzhledem k tomu, že přes žádost Památníku Lidice nebyl vypracován znalecký posudek na autorství, instituce se odvolala. Rozsudek soudu I. stupně byl v roce 2014 Vrchním soudem v Praze potvrzen a Památník Lidice přesně v souladu s pravomocným rozsudkem opatřil již před čtyřmi lety Pomník dětských obětí válek cedulí s označením spoluautorství pana Jiřího V. Hampla.

Po smrti paní Marie Uchytilové 16. listopadu 1989 se její pozůstalí, dcera Sylvie Klánová i bývalý manžel pan Jiří Václav Hampl velmi významně zasloužili o to, aby sousoší, existující v sádrovém modelu, bylo převedeno do bronzu a instalováno v Lidicích. Za tuto zásluhu jim patří veliký dík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme