Památník na Vítkově ukáže zlomové okamžiky naší historie

Prezident Václav Klaus slavnostně otevře zrekonstruovaný Národní památník v Praze na Vítkově. Monumentální budova, která od roku 2001 patří Národnímu muzeu prošla náročnou rekonstrukcí za 321 milionů a návštěvníkům nově nabízí stálou expozici naší moderní historie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní památník na Vítkově v době rekonstrukce

Národní památník na Vítkově v době rekonstrukce | Foto: David Kabele

Památník vznikl ve 30. letech 20. století jako připomínka vzniku Československa. Později sloužil jako mauzoleum komunistických předáků. Nová výstava s názvem Křižovatky české a československé státnosti zachycuje přelomové okamžiky naší země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevření Památníku na Vítkově mluvil na Radiožurnálu generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš

"Návštěvníci se mohou seznámit s událostmi kolem vzniku Československa v roce 1918, s událostmi kolem "Mnichova" a vzniku protektorátu, je tam i komunistický převrat v roce 1948, můžou se dočíst o tom, co se stalo v roce 1968 a končíme rokem 1989 a následně zánikem Československa," říká autor expozice, vedoucí oddělení novodobých dějin Historického muzea Marek Junek.

Ve stálé expozici budou vystaveny například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení nebo osobní předměty Jana Palacha. Na střeše Památníku byla vybudována vyhlídková terasa s impozantním pohledem na Prahu.

Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše je Památník národní kulturní památkou, takže každá úprava byla složitě diskutována s památkáři. "Nejsložitější byla rekonstrukce podzemní části, kde je expozice nazvaná Laboratoř moci, která je věnovaná padesátým létům minulého století," řekl Lukeš.

Pro veřejnost se Národní památník na Vítkově otevře poprvé ve čtvrtek 29. října v deset hodin dopoledne. Vstupné je až do konce listopadu zdarma. Kromě terasy je v celém Památníku umožněn bezbariérový přístup.

Igor Maňour, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme