O Památník ticha v pražských Bubnech se bude nově starat ministerstvo kultury, oznámil Zaorálek

Ministerstvo kultury převezme péči o Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na twitteru to oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). O konkrétní formě, jak stát památník převezme, bude ministr jednat s jeho zakladatelem Pavlem Štinglem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Veselý: Brána nenávratna, socha na pražském nádraží Holešovice-Bubny | Foto: Karel Kratochvíl | Zdroj: Český rozhlas

Filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Štingl přišel před lety s myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha. Památník nemá být jen pietním místem, měl by zde vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi.

.@PAMÁTNÍK TICHA v Bubnech musí být zachráněn!Po jednání se zástupci @Hlavní město Praha a dohodě s @Andrej Babiš @PAMÁTNÍK TICHA převezme stát= @Ministerstvo kultury.Sejdu se s P.Štinglem, autorem projektu a domluvíme se na konkrétní formě. Finance budu řešit s @Andrej Babiš a věřím,že se dohodneme.

15:13 – 24. 01. 2020

3 16

Štingl tento týden Deníku N řekl, že v projektu pokračovat nechce. Stát ani hlavní město podle něj přistupují k věci nesystémově, problémem pro fungování památníku je i chátrající budova nádraží. Štingl řekl, že pokud si stát nebo město do 27. ledna památník nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Z nádraží Bubny byly za druhé světové války vypravovány židovské transporty. V roce 1945 odsud při odsunu odjížděli pražští Němci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme