Česko si připomíná památku obětí z řad sokolů. Za druhé světové války jich zemřelo na pět tisíc

Česko si v úterý připomíná Památný den sokolstva, poprvé jako významný den. Je vzpomínkou na noc ze 7. na 8. října 1941, kdy nacisté na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatkli přes 1500 představitelů sokolské organizace a deportovali je do koncentračních táborů. O několik dní později nacisté Sokol zakázali. Během druhé světové války bylo podle odhadů zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během druhé světové války bylo podle odhadů zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů. | Zdroj: facebookový profil České obce sokolské

V řadě měst se v úterý konají pietní akty, výstavy a další akce připomínající osud sokolských obětí v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Například v Praze bude na budově magistrátu vyvěšena sokolská vlajka a na Pražském hradě se uskuteční slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže.

Sokolům po okupaci hrozila i smrt. ‚Cvičili jsme do slámy,‘ vzpomíná olympijský medailista Růžička

Číst článek

V sídle sokolské organizace v Tyršově domě se v úterý odpoledne koná pietní akt a večer bude na Kampě Večer sokolských světel s vypouštěním lodiček se svíčkami na Čertovku.

Brněnští sokolové ocení své kolegy z několika zemí za jejich aktivity ve prospěch české kultury. V bývalé brněnské věznici na Cejlu se uskuteční pietní akt a v několika brněnských ulicích, které jsou pojmenovány po zavražděných sokolech, bude instalována výstava.

Na budově radnice a krajského úřadu zavlaje sokolská vlajka a sokolskou vlaječkou budou ozdobeny i všechny tramvaje dopravního podniku.

Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel.

Za obou světových válek bylo hnutí rozpuštěno. Sokol vadil i komunistickému režimu, který v roce 1952 organizaci zrušil. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1989.

Sokol i nyní patří mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku, má zhruba 160 000 členů a přes tisícovku jednot po celé republice.

Pražská tramvaj ozdobená českou a sokolskou vlajkou. | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme