Pomohla knězi a zavřeli ji na pět let. Cenu Paměti národa obdrží Mária Matejčíková

Za ukrývání kněze na útěku skončila Mária Matejčíková na pět let ve vězení. Bylo jí devatenáct. Ve středu ve svých 86 letech obdržela cenu Paměti národa. Přitom její příběh skoro nikdo nezná. Jenom náhodou se k němu dostal slovenský badatel společnosti Post Bellum, který dotáhl pátrání po jejím osudu až do konce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mária Matejčíková | Zdroj: cenypametinaroda.cz

„Když jsem se s otcem loučila, tak jsem pověděl, že se uvidíme za pět let,“ říká paní Mária, která se trefila přesně. Přitom celý příběh je až neuvěřitelný. Rodina skrývala kněze na útěku, kterého při přechodu hranice chytili. A on po tvrdém výslechu rodinu prozradil.

Rodiče zavřeli. Knězi se ovšem podařilo utéci z vězeňské nemocnice, a znovu vyhledal pomoc stejné rodiny. To už ale byla doma jen Mária. „Někdo u nás zazvonil, otevřela jsem dveře, a důstojný pán stál před dveřmi, že potřebuje, abych ho odvedla na Klíšnou ulici. Tak jsem se oblékla a odvedla jsem ho, a to byla celá moje vina,“ vysvětluje.

Po propuštění z vězení pracovala Mária v kamenolomu, kde se seznámila se svým budoucím manželem, také politickým vězněm. Mária se ještě po pádu komunistického režimu angažovala při rehabilitaci politických vězňů a nespravedlivě stíhaných.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme