Periskop do zákopů. Nezisková organizace Post Bellum odvezla na Ukrajinu pomoc za 480 milionů korun

Humanitární a vojenskou pomoc za téměř půl milardy korun dosud odvezla na Ukrajinu organizace Post Bellum. Známá je projektem Paměť národa, svou činnost rozšířila hned po ruské invazi. Na Ukrajinu posílá zásilku za zhruba jeden a půl milionu korun a kromě zdravotnického vybavení obsahuje i dva periskopy. Námořnický přístroj se paradoxně v současné zákopové válce na východní frontě hodí, protože vystrčit hlavu často znamená smrtelné ohrožení.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dodávka projíždí hlubokou louží v holešovickém průmyslovém areálu mezi železničními kolejemi a Vltavou. Je po bouři, tma a řidič hledá ty správné dveře. Konečně z přítmí vykoukne hlava a ruka ukazuje, kde zastavit.

Zdechovský: Sankce vůči Rusku jsou účinné asi ze 70 procent. Ty nové míří na energetiku

Číst článek

Muži vchází do vyhřáté haly a rovnou míří k hromadě krabic. Tady na ně čeká vysoký mládenec s rozevlátým účesem Šimon a ukazuje, jak si zkompletovat neprůstřelné vesty. „V Chersonu se můžou hodit,“ říká.

Vestu a pláty si bere do ruky mladý řidič dodávky, který se představuje jako náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř (KDU-ČSL). „Kraj poskytl automobil, nazujeme spolupráci s Mykolajivské oblastí a měli bychom se setkat s jejím guvernérem Vitalijem Kimem,“ vysvětluje. 

Zatím co si náměstek kompletuje vestu, předseda správní rady Post Bellum Martin Kroupa obhlíží náklad a něco hledá. „Tohle je úlovek,“ vytahuje dlouhý předmět zabalený do potrhaného papíru.

„Požádal nás jeden voják, abychom mu sehnali periskop. Žádný moderní, ale starý sovětský. Podařilo se nám najít sběratele a za dobrou cenu ho koupit,“ usmívá se Kroupa a vytahuje zelené plátěné pouzdro, které od pohledu vypadá, že zažilo možná i založení Varšavské smlouvy. Lehce zpuchřelé kožené řemínky to jen dokazují.

„Optiku má ale solidní,“ říká spokojeně Kroupa a rozhlíží se periskopem po skladu. „Když nemusí voják vystrkovat hlavu ze zákopu, méně riskuje život. Ale pozor, sehnali jsme ještě jeden maďarský, takže vezme dva periskopy,“ dodává.

Touha znát příběhy

Archaicky vypadající, ale velmi užitečný přístroje dobrovolníci ve Lvově předají spojce, která je doručí vojákovi přímo na frontu. Skupina pak pokračuje dál do Oděsy.

Paměť národa vybrala přes tři miliony korun na polní sanitky pro Ukrajinu. Poslední předali v Charkově

Číst článek

„Dřív jsme vozili zásilky snad každou noc, teď je toho méně, zboží je ale přesně zabalené na míru podle požadavků jednotek. Teď vezeme turnikety, krabice IFAC (taktická lékárnička, pozn.red.), nějaké svíčky na ohřátí do zákopů a hlavně drony,“ ukazuje Kroupa na pečlivě zabalené stroje.

Druhou rukou bere telefon a naviguje dalšího muže. Za chvíli do haly vchází předseda kolegia Paměti národa, podnikatel a publicista Jan Dobrovský. Na krku se mu houpá fotoaparát.

„Když fotím lidi, chci znát jejich příběhy. Proto s nimi musím mluvit. Na Ukrajinu jedu hlavně proto, abych se dozvěděl, co si Ukrajinci dneska myslí. A taky co si myslím já,“ říká trochu záhadně. „Nejsem si jistý, jestli nepotřebuji svoje znalosti ověřit na místě, získat nové zkušenosti,“ doplňuje.

‚Až do vítězného konce‘

Z Prahy do Oděsy je to autem 1600 kilometrů a cesta na dva dny podle toho, jak dlouho budou celníci prověřovat náklad. 

Z Oděsy do Chersonu je to jen 200 kilometrů, ale cesta je kvůli blízkosti fronty složitější. V samotném Chersonu, který ruská armáda každý den ostřeluje z různých zbraní, dobrovolníci předají zásilku v neděli večer nebo v pondělí ráno.

„Naše cesta rozhodně není poslední, v pomoci Ukrajině pokračujeme, až do vítězného konce,“ říká rozhodně Martin Kroupa.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme