Schůze o pandemickém zákonu: SPD si po deseti hodinách blokování jednání vyžádala přestávku

Hnutí SPD si po deseti hodinách obstrukcí vyžádalo hodinovou přestávku na jednání. Poté se sejde vedení sněmovny, aby se poradilo o dalšímu postupu projednání pandemické novely. Sněmovna tak stále nerozhodla ani o způsobu projednání novely, kterou chce vládní koalice prosadit ve stavu legislativní nouze. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má opozice na svůj postup nárok. Vládní strany ale udělají vše pro to, aby návrh schválily, uvedl.

Praha (Aktualizováno: 21:09 1. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie projevem svého předsedy Tomia Okamury v úterý zahájilo ve sněmovně další obstrukce, aby zabránilo projednání novely pandemického zákona

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie projevem svého předsedy Tomia Okamury v úterý zahájilo ve sněmovně další obstrukce, aby zabránilo projednání novely pandemického zákona | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Neupírám opozici prostředky a možnosti, které má. Současně říkám, že my uděláme vše pro to, aby návrh schválen byl,“ uvedl předseda vlády na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu. Novela zákona podle něj umožní „jemně reagovat“ na vývoj epidemie bez nutnosti využití nouzového stavu či zastavování celé společnosti, které si nikdo nepřeje.

V debatě zatím vystoupil dvakrát předseda SPD Tomio Okamura, poprvé s dopoledním tříhodinovým, podruhé s odpoledním hodinovým projevem. Kromě opakované kritiky vládní koalice mimo jiné varoval před tím, že novela nebude přijata ústavně předepsaným způsobem kvůli údajnému zneužití stavu legislativní nouze.

Odpůrci pandemického zákona postavili u sněmovny šibenice. Napadli policisty, jednoho zranili

Číst článek

Kvůli mnohotematičnosti svého vystoupení byl Okamura vyzván předsedající schůze Věrou Kovářovou (STAN), aby mluvil k věci, tedy ke stavu legislativní nouze. Předseda SPD to odmítl s tím, že se na něj jako na řečníka s přednostním právem tato omezení nevztahují.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala ve zhruba dvouhodinovém projevu mimo jiné ohlásil, že pokud bude předloha schválena, SPD ji napadne u Ústavního soudu.

Šéf frakce SPD neprosadil přerušení schůze do srpna. Dolní komora přijala hlasy koaličních poslanců protinávrh předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného, podle kterého byla schůze přerušena na zhruba dvě minuty.

Okamuru a Radima Fialu, kteří využili přednostního práva mluvit bez omezení, vystřídali ostatní členové frakce SPD, kteří měli z rozhodnutí sněmovny na svou řeč maximálně deset minut. Nejaktivnější z nich byl Jaroslav Bašta, který stihl vystoupit ještě před omezením řečnické lhůty i po něm.

Legislativní paskvil‘

Novela je podle SPD protiústavní, pošlapává práva a svobody občanů. Podle ní je také právním paskvilem, neboť koaliční poslanci připravili úpravy vládní předlohy. S tímto hodnocení se ztotožnila také předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, která podobně jako SPD doporučovala projednání novely v nezrychleném režimu.

Vnitro chce sjednotit postup orgánů pro řešení incidentů, jako byla šibenice před sněmovnou

Číst článek

„Do sněmovny přišel legislativní paskvil, který navíc máme schválit pod časovým tlakem ve stavu legislativní nouze,“ řekla podle Radiožurnálu předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pak novelu pandemického zákona nazvala „alternativním nouzovým stavem v horším formátu“. Podle ní chybí kontrola mimořádných protikoronavirových opatření, předloha neřeší náhrady podnikatelům, jen škodu, uvedla. Zpochybnila také možnost nařizování karantény či izolace krátkou textovou zprávou.

Sněmovna se v souvislosti s blokováním předlohy ze strany SPD zatím nedostala k hlasování o tom, zda stav legislativní nouze trvá. Nehlasovala ani o schválení návrhu programu schůze. Jejím jediným bodem je právě pandemická novela.

Omezení doby

Vládní poslanci Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v úterý budou chtít omezit dobu na obecnou rozpravu pro jednotlivé poslance při projednávání novely pandemického zákona. Na úterní tiskové konferenci při mimořádné schůzi sněmovny to řekl šéf lidoveckého klubu Marek Výborný. Nechtěl předjímat, kolik minut budou mít zákonodárci k dispozici.

Expert Dostál kritizuje novelu pandemického zákona: Nebojím se diktátorských úřadů, ale diletantství

Číst článek

Koalice zároveň připravila pozměňovací návrh, kterým chce omezit účinnost předlohy do konce listopadu, jak to dříve doporučil sněmovní zdravotnický výbor. Další změny se týkají výše pokut nebo určení lhůty, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Možnost vydávat opatření pro své resorty měla dostat také ministerstva obrany a vnitra. Podle první místopředsedkyně klubu ODS Evy Decroix se ale v úterý i po předcházející diskusi se senátory rozhodlo, že tato oprávnění budou ze zákona vypuštěna.

Eva Mikulka Šelepová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme